Ukraińcy będą produkować amerykańskie M16

By Dział: Armia i Wojna Gospodarka i Pieniądze | 3 stycznia 2017

Słynny amerykański karabin automatyczny M16 będzie produkowany na Ukrainie – donosi Business.ua.

Wstępny kontrakt w tej sprawie został podpisany w Kijowie przez ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom i firmę Aeroscraft ze Stanów Zjednoczonych. Produkcja wersji WAC47 karabinu ma się odbywać według standardów NATO i być projektem pilotażowym szerszej produkcji zbrojeniowej USA na Ukrainie.

“Ten kontrakt ma kluczowe znaczenie dla reformowania naszego przemysłu obronnego” – ocenia prezes spółki Ukroboronserwis Serhij Mykytiuk, która na zlecenie państwowej zbrojeniówki zajmie się na Ukrainie produkcją M16.

Szef Aeroscraftu Igor Pasternak potwierdził, że władze USA udzieliły jego firmie w końcu 2016 r. licencji na produkcję tego uzbrojenia, która będzie się odbywać wspólnie z Ukrainą. Dodajmy, że kompania ta oprócz broni strzeleckiej produkuje także sprzęt do bojowych operacji powietrznych i wieże radiolokacyjne.


Przypomnijmy, że amerykańskie siły specjalne zastępują obecnie M16 karabinami SCAR, a wojska lądowe – karabinkami M4. M16 jest jednak nadal podstawową bronią amerykańskich marines. Z kolei według danych sztokholmskiego instytutu SIPRI, Ukraina jest dziś na 9-tym miejscu wśród światowych eksporterów broni.

Czytaj także: Ukraińcy wyślą na separatystów śmiercionośnego „Wija”. 50 wystrzałów na sekundę! (WIDEO)

Reporters.pl


Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow