“Cel Putina: obalić Merkel. Poszły na to ogromne pieniądze”

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 5 stycznia 2017

Kreml będzie mocno mieszał w niemieckiej polityce i próbował maksymalnie zdestabilizować sytuację w tym kraju – ostrzega znany rosyjski socjolog.

Rosyjskie służby będą aktywnie angażować się w najbliższą kampanię wyborczą do Bundestagu na jesieni tego roku – przewiduje w wywiadzie dla “Donaukurier” Igor Ejdman – cioteczny brat zastrzelonego w Rosji lidera opozycji Borysa Niemcowa.

“Po aneksji Krymu i agresji Rosji przeciwko Ukrainie rozpoczęła się nowa “zimna wojna”. Zachód próbuje powstrzymać Putina sankcjami i naciskiem dyplomatycznym, a Rosja próbuje w odwecie przekupywać zachodnich polityków i wspierać w wyborach prorosyjskich kandydatów” – ocenia rosyjski socjolog i publicysta.

“Kreml wydaje ogromne środki aby wpłynąć na opinię publiczną w Niemczech. Wiem to z pierwszej ręki, od swoich kolegów – moskiewskich specjalistów od PR-u, z którymi pracowałem kiedyś w Dumie Państwowej. Dziś postawiono im zadanie forsowania rosyjskich interesów w Niemczech” – przyznaje Ejdman, który od 2011 r. mieszka w tym kraju na emigracji.


Ponadto Kreml zaangażował całą armię trolli mających siać rosyjską propagandę w niemieckim Internecie – twierdzi ekspert. “Niektórzy znani niemieccy publicyści i dziennikarze niemal jawnie pracują na interes Moskwy. A oddzielną kampanię Kreml skierował do mieszkających w Niemczech Rosjan” – ujawnia Ejdman.

Jego zdaniem, taktycznym celem rosyjskiego prezydenta jest obecnie “obalenie Merkel”. “Jej krytyka wobec Putina wyznacza główny nurt europejskiej polityki wobec Rosji. Bez Merkel możliwe stanie się zniesienie antyrosyjskich sankcji. Putin marzy, aby postawić u steru władzy w Niemczech lojalne wobec siebie siły. Wtedy stałby się faktycznie szefem osłabionej Europy” – mówi socjolog.

“Największym zagrożeniem w 2017 r. jest właśnie rozprzestrzenienie się putinizmu. Istnieje zagrożenie, że do władzy w najważniejszych krajach Europy dojdą siły ultraprawicowe i inne ugrupowania wspierające Putina” – ostrzega rosyjski publicysta.


Czytaj także: 2/3 Niemców chce, żeby Angela Merkel nadal była kanclerzem

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow