Rewolucja w Meksyku! Kompletny chaos, 6 zabitych. Ludzie masowo rabują supermarkety (WIDEO)

By Dział: Przestępczość i Terror Społeczeństwo | 7 stycznia 2017

Drastyczna podwyżka cen paliw i gazu oraz dewaluacja waluty wywołały eksplozję wściekłości społecznej.

Władze Meksyku przestają panować nad sytuacją. Tłumy wdzierają się do supermarketów i na stacje benzynowe i plądrują je. Wiadomo już o co najmniej 300 obrabowanych placówkach. W kilku miastach doszło do brutalnych starć z policją. W ruch poszły kije, maczety, noże i kamienie. Policja użyła broni palnej.

Jest co najmniej 6-ciu zabitych – podaje Associated Press. BBC donosi o 1500 aresztowanych demonstrantach. Do starć z policją doszło też w Veracruz, Monterrey i w Ixmiquilpan. Dojazdy do blisko 20-milionowej aglomeracji stolicy kraju – Mexico City zablokowali kierowcy ciężarówek.

W Nogales przy granicy z USA około 250 osób zablokowało linię kolejową z Meksyku do Arizony. Protestujący rozbili namioty na torach. Pociągi ze Stanów nie kursują. W wyniku blokady wstrzymany zostały dostawy części do montowni Forda w Hermosillo. Zakład, który daje pracę 10 tys. ludzi – stanął.


“Rząd nic z nas już więcej nie wyciśnie. Wraz z gazem wszystko podrożeje. Nie przeżyjemy za nasze minimalne pensje. Tak dalej być nie może!” – mówi jedna z uczestniczek protestu na torach.

Demonstranci w całym kraju wzywają prezydenta kraju Enrique Pena Nieto aby podał się do dymisji. On z kolei wzywa naród do spokoju. Tłumaczy, że ropa drożeje na całym świecie, a rządu nie stać na dotowanie paliw.


Najbardziej napięta jest sytuacja w regionach przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie paliwo podrożeje najbardziej – nawet o 50 proc. Oficjalnie podwyżka wynieść ma 20 proc. Kierowcy są oburzeni, że teraz za minimalną dniówkę będą mogli kupić najwyżej 4 litry benzyny. Mówią, że w tym warunkach nie mogą pracować.

Tymczasem nieoficjalnie wiadomo już, że w lutym nastąpi kolejna podwyżka. Dewaluacja meksykańskiej waluty peso oznacza też kłopoty dla przygranicznej Arizony – Meksykanie drastycznie ograniczają zakupy w tym stanie. Jeszcze 2 lata temu zostawiali w tamtejszych sklepach równowartość 2,5 mld USD.

Zobacz także: Dzikie tłumy sławiące Allaha wdarły się do Hiszpanii! (WIDEO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow