Kompletne zaskoczenie! Białoruś zniosła wizy dla UE i USA

By Dział: Społeczeństwo | 9 stycznia 2017

W czasie kiedy Unia Europejska od lat nie może zdecydować się na zniesienie wiz dla Białorusi, władze w Mińsku zaskoczyły cały świat i same je zniosły jednostronnie.

Prezydent Aleksander Łukaszenka podpisał dekret “O ustanowieniu bezwizowego wjazdu i wyjazdu z kraju obcokrajowców”. Zgodnie z nim, żeby przyjechać na Białoruś na okres do 5-ciu dni przez port lotniczy w Mińsku wystarczy paszport, ważne ubezpieczenie na sumę 10 tys. euro i środki finansowe – równowartość ok. 100 PLN na każdy dzień pobytu. Wiza jest niepotrzebna.

Dekret obejmuje obywateli 80-ciu krajów i wejdzie w życie w miesiąc po jego opublikowaniu. Wizy zostały zniesione m.in. wobec 39-ciu krajów Europy, w tym całej Unii Europejskiej, a także wobec Stanów Zjednoczonych, Japonii, Brazylii, Indonezji i szeregu innych państw, które Białoruś uważa za bezpieczne z punktu widzenia ew. zagrożenia masowym napływem imigrantów.

Władze w Mińsku uzasadniają tę decyzję potrzebą przyciągnięcia do kraju zachodnich biznesmenów i turystów. Środki ostrożności zachowano jednak wobec obywateli Wietnamu, Haiti, Gambii, Hondurasu, Indii, Chin, Libanu, Namibii i Samoa – żeby wjechać na Białoruś muszą oni mieć dodatkowo w paszporcie wielokrotną wizę któregoś z krajów UE lub wizę Schengen.


Wiz nie zniesiono natomiast wobec obcokrajowców przylatujących na Białoruś z Rosji lub lecących do Rosji tranzytem przez Mińsk.

Czytaj także: Białorusini oszaleli na punkcie narodowych gadżetów! Historyczna Pogoń wymiata symbole sowietów i Rosji (FOTO)


Reporters.pl


Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow