“Jajcarski” wyrok włoskiego sądu: orzekł, że bliźniacy… nie są braćmi!

By Dział: Społeczeństwo | 10 stycznia 2017

Zdumiewający wyrok zapadł w Mediolanie. Jak to możliwe, że bliźniaków nie uznano za rodzeństwo?

Chodzi o przypadek pary tamtejszych homoseksualistów, która postanowiła zostać rodzicami. W tym celu – jak donosi “Washington Post” – pojechali oni do Kalifornii, znaleźli tam matkę zastępczą, każdy z nich dostarczył spermę do zapłodnienia in vitro, a kobieta urodziła im 15 miesięcy temu bliźnięta – dwójkę chłopców.

Kiedy jednak mężczyźni wrócili ze swoimi nowymi pociechami do Włoch, miejscowy urzędnik w Mediolanie odmówił uznania amerykańskich aktów urodzenia, a tym samym – uznania bliźniąt za dzieci tych homoseksualistów.

Ci zaskarżyli decyzję do sądu, ale ten wydał jeszcze bardziej zdumiewający wyrok: orzekł, że pomimo iż bliźniaków urodziła ta sama matka, to nie są oni braćmi, gdyż nasienie pochodziło od dwóch różnych mężczyzn. W związku z tym każdy z nich może uznać po jednym bliźniaku jako swojego biologicznego syna, ale nie obu.


Organizacja broniąca we Włoszech par homoseksualnych “Famiglie Arcobaleno” i tak cieszy się jednak z tego wyroku, gdyż po raz pierwszy we Włoszech uznano, że można mieć syna urodzonego w wyniku macierzyństwa zastępczego w wyniku zapłodnienia in vitro.

“Po raz pierwszy dobro dziecka postawiono wyżej niż kwestię legalności jego urodzenia” – ocenia szefowa tej organizacji Marilena Grassadonia w rozmowie z “Washington Post”. Pytanie, czy rzeczywiście mamy w tym przypadku do czynienia z “dobrem” tych dzieci? Teraz jednak będą przynajmniej mogły mieć włoskie obywatelstwo.


Gazeta przypomina, że Włochy mają nadal bardzo restrykcyjne prawo prawo rodzinne. Zapłodnienie in vitro dopuszczalne jest jedynie w przypadku małżeństw heteroseksualnych, albo – co najwyżej – “trwałych związków” tego typu. Komórki jajowe i sperma muszą pochodzić od nich samych, a macierzyństwo zastępcze jest nielegalne.


Włosi często określają je pogardliwym terminem “utero in affitto”, czyli “macica do wynajęcia”. Niedawno dwóm małżeństwom – w Cremonie i Brescii – odebrano dzieci kiedy okazało się, że zostały one urodzone przez matki zastępcze na Ukrainie.

Pomimo, że w ubiegłym roku cywilne związki osób tej samej płci zostały we Włoszech uznane, to jednak nadal nie mogą one wziąć ślubu, ani adoptować dzieci. To właśnie dlatego para ojców z Mediolanu nie może obecnie także adoptować nawzajem swoich dzieci i stąd nie uznano też tych bliźniaków za braci.

Nie zostali oni w ogóle odebrani ich ojcom prawdopodobnie tylko dlatego, że włoskie władze ścigają głównie przypadki korzystania z macierzyństwa zastępczego w biednych krajach, gdzie wiążą się z tym liczne nadużycia lub kiedy rodzice próbują to ukrywać. W przypadku urodzenia w ten sposób dziecka w USA sąd był bardziej wyrozumiały.

Czytaj także: Homoseksualny terror w Wielkiej Brytanii! Skazani za odmowę promocji LGBT

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow