Runęła słynna 1000-letnia sekwoja! Zły znak dla Kalifornii? (FOTO)

By Dział: Ciekawostki W popularnych | 10 stycznia 2017

“Właśnie odszedł nasz stary, dobry przyjaciel” – mówią działacze amerykańskiego Stowarzyszenia Wielkich Drzew.

Słynna Sekwoja-tunel rosnąca w Parku Narodowym Sekwoi w górach Sierra Nevada w Kalifornii runęła pod naporem burzy. Liczące ponad 1000 lat drzewo, znane też jako “Chatka Pioniera”, odeszło jednak z honorem – nie padło od byle podmuchu, tylko pod naporem najgwałtowniejszej burzy jaką pamiętają mieszkańcy Kalifornii.

Żywioł – ulewne deszcze i potężne burze – przykryły w niektórych regionach wodą i śniegiem teren na wysokość ponad pół metra. Park Narodowy Yosemite został w czasie weekendu ewakuowany, wylały rzeki, a powalone drzewa zablokowały drogi. Z kolei w stanie Nevada ogłoszono stan wyjątkowy w obawie przed największymi od dwóch dekad powodziami.

chatka_pioniera_sekwoja2


Przez tysiąc lat “Chatka Pioniera” widziała i przetrwała wprawdzie niejedno, ale tym razem nie wytrzymała. Chyba każdy amerykański turysta zrobił sobie kiedyś zdjęcie na tle wydrążonego w XIX w. w tej sekwoi słynnego tunelu, przez który przejeżdżały kiedyś konne powozy, potem samochody, a od pewnego czasu już tylko rowerzyści.

chatka_pioniera_sekwoja1


“Chatka Pioniera” nie była jednak najstarszym drzewem świata. Jest nim, według dendrologów, sosna zwana “Drzewem Matuzalema” w kalifornijskich Górach Białych. Pamięta jeszcze epokę brązu i ludzi pierwotnych. Ma 5 tys. lat i jest najstarszym żywym organizmem na Ziemi. Rośnie na terenie ścisłego rezerwatu i turyści nie mogą się do niej zbliżać.


sosna_matuzalema

Z kolei najpotężniejszym drzewem świata jest mamutowiec olbrzymi “Generał Sherman” również rosnący w Narodowym Parku Sekwoi. Ma 1487 m szesc. objętości i choć “tylko” 84 m wysokości (sekwoje miewają nawet 100 m), to jego pień ma średnicę 8 m. Drzewo waży 1200 ton.

mamutowiec_olbrzymi

Pozostaje mieć nadzieję, że “Drzewo Matuzalema” i “Generał Sherman” przetrwają obecne kataklizmy. Cześć Kalifornijczyków obawia się natomiast, że mogą one wróżyć silne trzęsienie ziemi, bowiem od dawna już zaobserwowano, że duże wstrząsy występują często po wielkich powodziach. Być może ma to jakiś związek z naporem ogromnych mas wody na powierzchnię.

Obawy przed potężnym trzęsieniem ziemi w Kalifornii, które według uczonych jest wręcz nieuchronne, nasilają się od połowy ub. roku, a w ostatnim czasie pojawiło się wiele symptomów nadciągającego kataklizmu. Zobacz: Coraz groźniej trzęsie w Kalifornii! Uczeni radzą szykować się na najgorsze (WIDEO)

Czytaj także: Niesamowity wyczyn: 50 mln drzew w ciągu 24 godzin!

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow