Jest wyrok na zabójcę z kościoła w Charleston! Śmierć czy dożywocie?

By Dział: Przestępczość i Terror | 10 stycznia 2017

Amerykański Sąd Federalny w Południowej Karolinie wydał wyrok w sprawie Dylanna Roofa, który 17 czerwca 2015 r. otworzył ogień do modlących się Murzynów w kościele w Charleston.

Przypomnijmy, że zginęło wtedy 9 osób, a jedna została ranna. Po 3-godzinnej naradzie sąd uzgodnił werdykt: kara śmierci. To pierwsza osoba skazana w Stanach Zjednoczonych na karę śmierci za zbrodnię na tle nienawiści rasowej.

Przypomnijmy, że 21-letni Roof wszedł do kościoła w czasie mszy i zaczął strzelać do Murzynów. “Muszę to zrobić! Gwałcicie nasze kobiety i zabieracie nam kraj!” – krzyczał strzelając. Został schwytany na drugi dzień po dokonaniu tej zbrodni.

Potem w czasie przesłuchania przez FBI przyznał, że chciał w ten sposób “rozpocząć wojnę rasową” i jest zwolennikiem przywrócenia segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że kupił broń legalnie. Podobno sprzedano mu ją w wyniku pomyłki w bazie danych FBI. Wcześniej w Internecie zamieścił swój manifest, w którym napisał:


“Nie mam wyboru. Nie jestem w stanie sam udać się do murzyńskiego getta i walczyć. Wybrałem Charleston, ponieważ jest najbardziej historycznym miastem w moim stanie, a jednocześnie ma najwyższy stosunek liczby czarnych do białych w kraju. Nie mamy skinheadów, prawdziwego Ku Klux Klanu, nikt nic nie robi, oprócz gadania w Internecie. Więc ktoś musi mieć odwagę, aby przenieść to do realnego świata i myślę, że to muszę być ja”.

Proces rozpoczął się na początku grudnia 2015 r. Oskarżonemu postawiono łącznie 33 zarzuty. W czasie procesu Roof nie wyraził skruchy i nie prosił o złagodzenie kary – powiedział, że chce zostać stracony. Zapewnił też, że nie jest umysłowo chory.

Dodajmy, że we wrześniu 2015 r. Roof został pobity w więzieniu przez innego więźnia – Murzyna, również oskarżonego o zabójstwo. Stało się to w niejasnych okolicznościach – obaj strażnicy przydzieleni do pilnowania Roofa nagle w tym czasie gdzieś zniknęli.


Czytaj także: To oni katowali chorego i krzyczeli: „Pierd…ć białych!” Ale CNN wie swoje: „to nie zło, to nie rasizm” (WIDEO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow