Zadłużeni Millenniallsi zatopią Amerykę! Pakowali całą kasę w studia, a teraz… (FOTO)

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Społeczeństwo | 11 stycznia 2017

Pamiętacie ostry kryzys w USA z lat 2007-2009? To nic w porównaniu z tym, co nastąpi teraz.

Gwałtownie rosnąca bańka studenckich długów może pęknąć lada chwila pogrążając USA w kolejnym wielkim kryzysie finansowym – ostrzega MarketWatch. Wartość pożyczek studenckich w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już 1,4 bln USD – obliczają analitycy.

Byli i obecni studenci siedzą po uszy w długach, których nie są w stanie spłacić. To tzw. Millennialsi – w USA określa się w ten sposób ludzi ok. 30-tki, którzy “nie chcą dorosnąć”. Psychicznie są na poziomie 20-latków z połowy lat 70-ch XX w., czyli z okresu poprzedzającego ówczesny wielki kryzys.

Jeśli jednak przyjrzeć się statystykom, Millennialsi są o wiele bardziej aspołeczni, niż ich dawni rówieśnicy. Wtedy 90 proc. z nich nie mieszkało już z rodzicami i prawie tyle samo było już po ślubie. Obecnie samodzielnie mieszka tylko 70 proc. 30-latków, a zaledwie 57 proc. założyło własną rodzinę.


Wtedy 3-ch na 4-ch miało dziecko, a 56 proc. – własną nieruchomość. Teraz dzieci nie ma nawet połowa z nich, a nieruchomość posiada tylko co trzeci – wynika z danych amerykańskiego urzędu statystycznego Census Bureau.

Nie chcą wiązać się z nikim na stałe, nie chcą mieć dzieci, w czasie studiów zadłużali się na potęgę, pakując wszystkie pieniądze w zdobycie wykształcenia. Nic nie odkładali, nie kupowali własnych domów, teraz wielu z nich nie ma z czego spłacić kredytów – oferty pracy nie okazały się aż tak atrakcyjne jak się spodziewali.

Zadłużenie to narasta lawinowo – co trzeci z tych dłużników zbankrutuje w ciągu najbliższych dwóch lat – prognozuje Consumer Financial Protection Bureau. Analitycy ostrzegają, że spowoduje to krach na rynku finansowym jeszcze większy niż ten, który wybuchł w 2007 r. i przerzucił się na cały świat, kiedy w USA pękła bańka spekulacyjna na rynku kredytów hipotecznych.


Finansowa bomba zegarowa tyka – ostrzega MarketWatch. Tak obecnie wygląda studenckie zadłużenie w Stanach Zjednoczonych:

zadluzenie_studentow

Zobacz także: Obliczono ile pieniędzy mają wszyscy Amerykanie. Dysproporcje porażają

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow