Asteroida minęła nas pędem dosłownie o włos!

By Dział: Nauka i Odkrycia | 12 stycznia 2017

Uczeni zauważyli ją zaledwie kilka dni temu!

Asteroidę (planetoidę) 2017 AG13 naukowcy z projektu Catalina Sky Survey dostrzegli kiedy zbliżała się do Ziemi z prędkością 16 km na sekundę (57,6 tys. km/h). Jej średnicę oszacowano na 15-35 metrów.

Na szczęście asteroida minęła nas 9 stycznia br. w połowie odległości między Ziemią i Księżycem, czyli ok. 190 tys. km. od nas. Dla niej to zaledwie 3,5 sekundy lotu. Należy ona do grupy Atena składającej się z około tysiąca asteroid krążących wokół Słońca, głównie wewnątrz ziemskiej orbity. Do grupy tej należy też słynna planetoida Apophis, uważana obecnie za najgroźniejszą dla Ziemi.

Planetoidę 2017 AG13 zobaczono tak późno dlatego, że bardzo słabo odbijała światło słoneczne. Jest ona też dwa razy mniejsza niż może wykryć teleskop na podczerwień NEOCam, który skonstruowano specjalnie aby przeszukiwał w niebo w poszukiwaniu zagrażającej naszej planecie obiektów.


Zdaniem uczonych, asteroida, z którą uniknęliśmy właśnie zderzenia, ma mniej więcej rozmiar tej, która eksplodowała w 2013 r. nad rosyjskim Czelabińskiem, uszkadzając wiele budynków. Szkło z wybitych szyb poraniło wtedy setki osób.

Gdyby 2017 AG13 weszła w ziemską atmosferę eksplodowałaby wysoko nad powierzchnią z siłą ok. 700 kiloton. Dla porównania – bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę miała siłę 17 kiloton.

O tym na ile dana asteroida jest groźna dla Ziemi – jeśli oczywiście jej tor przecina się z naszą orbitą – decyduje nie tylko jej prędkość, ale także wielkość i budowa. Wiele asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi ma szerokość ponad 1,5 km. Jedne z nich są skałami, inne są zbudowane z lodu lub metalu.


Czytaj także: „Złote bombardowanie” z Kosmosu zabiło życie na Ziemi!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow