Zaskoczenie! Oto co mówi o Rosji nowy szef CIA powołany przez Trumpa

By Dział: Armia i Wojna Polityka | 12 stycznia 2017

Wielu polityków nie tego się spodziewało.

Mike Pompeo, którego nowy prezydent Donald Trump wybrał na szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej CIA, zaskoczył członków amerykańskiego Senatu swoim wystąpieniem. Jeśli ktoś oczekiwał, że Trump mianuje jakiegoś “miłośnika Rosji”, będzie srogo zawiedziony.

Pompeo wymienił Rosję na pierwszym miejscu wśród zagrożeń dla USA. Oświadczył, że “agresywna Rosja” jest takim samym niebezpieczeństwem jak “destrukcyjna” polityka Iranu, “wywołujące realne napięcia” Chiny, “nadal żywotne” Państwo Islamskie, czy Korea Północna, która “niebezpiecznie przyspiesza swoje możliwości nuklearne”.

Nowy szef CIA – republikanin z Izby Reprezentantów i były oficer US Army – zdystansował się do zapowiedzi Trumpa zacieśnienia relacji z Moskwą i podkreślił, że Rosja “zachowuje się agresywnie” najeżdżając i okupując Ukrainę, zagrażając Europie i “prawie nic nie robiąc” aby zniszczyć Państwo Islamskie.


“Decyzja o tym jaką postawę zająć wobec Rosji należy do polityków, natomiast jest oczywiste, że CIA musi zapewnić politykom dokładną informację wywiadowczą i jasną analizę tego, co robią Rosjanie” – podkreślił Pompeo.

Dodajmy, że jego wypowiedź ma miejsce w czasie kiedy Trump, który obejmie urząd prezydenta 20 stycznia br., otwarcie kłóci się z amerykańskimi agencjami wywiadowczymi.

Przypomnijmy, że przez wiele tygodni prezydent-elekt kwestionował informacje służb specjalnych o rosyjskich atakach hakerskich w czasie ostatniej kampanii wyborczej w USA. W końcu w środę przyznał, że stała za nimi Rosja, jednak dodał, że inne kraje także próbowały włamywać się na amerykańskie serwery.


Z kolei w tym tygodniu Trump gwałtownie zaatakował przedstawicieli amerykańskich służb po tym jak przeciekły z nich do mediów informacje o kompromitujących go materiałach, w tym nagraniach perwersyjnego seksu z jego udziałem, którymi jakoby mają dysponować Rosjanie i mogą ich użyć w celu szantażowania go.

Tymczasem nowy dyrektor CIA nie ma wątpliwości, że to Rosja stała za atakami hakerskimi na USA. “To były agresywne działania podjęte przez kierownictwo najwyższego szczebla w Rosji” – podkreślił. W swoim wystąpieniu Mike Pompeo przyznał też, że obecnie Stany Zjednoczone mają do czynienia z “najbardziej skomplikowanymi zagrożeniami w najnowszej historii”.

Nawiązując do polityki Chin nowy szef CIA ocenił, że kraj ten wywołuje na świecie “realne napięcia” poprzez swoje działania w akwenie Morza Południowochińskiego, ataki w cyberprzestrzeni, a także stara się za wszelką ceną rozszerzyć swoje militarne i ekonomiczne wpływy.

Z kolei Iran nazwał “zuchwałym, destrukcyjnym graczem na Bliskim Wschodzie, który podsyca napięcia z sunnickimi muzułmańskimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych”.

Czytaj także: Dokument-bomba wysadza świat! Rosja szantażuje Trumpa perwersyjnymi sex-taśmami!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow