Holandia: Polak zabił mężczyznę, który go zgwałcił! Co na to sąd?

By Dział: Przestępczość i Terror | 13 stycznia 2017

Sąd w Amsterdamie wydał wyrok w sprawie zabójstwa dokonanego przez 20-letniego Polaka. Słuszny?

Oto okoliczności tego zdarzenia. Polak przyjechał do Holandii turystycznie. Jak podaje Niedziela.nl, w dniu 25 lipca 2016 r. wracał wieczorem do znajomego w Amsterdamie, u którego miał nocować. Po drodze spotkał jednak mężczyznę, który zaproponował mu u siebie nocleg. Polak zgodził się.

47-letni Holender zaprowadził go do swojego mieszkania przy ulicy Jacob van Lennepstraat. Tam zmęczony Polak położył się na materacu i zasnął. W nocy gospodarz rzucił się na niego, usiłując zgwałcić. 20-latek próbował się uwolnić, ale był przytrzymywany przez silniejszego napastnika. Doszło do szarpaniny i gwałtu.

Kiedy sytuacja się “uspokoiła”, Polak podszedł do swojego plecaka i wyjął nóż. Napastnik tego nie zauważył. Po chwili ponownie usiłował obezwładnić Polaka. Wtedy ten zadał mu cios nożem. 47-latek zaczął uciekać, a Polak zranił go ponownie. Jeden cios trafił w klatę piersiową, drugi w szyję. Mężczyzna zmarł w wyniku odniesionych ran.


Badanie lekarskie, przesłuchania policyjne i rozmowy z psychiatrą potwierdziły, że 20-latek został zgwałcony. Prokuratur sugerował natomiast, że do kontaktu seksualnego mogło dojść za zgodą Polaka i żądał kary 10 lat więzienia.

Jednak zarówno świadkowie, jak i psycholog potwierdzili, że Polak nie jest gejem. Co więcej – okazało się, że Holender już wcześniej próbował zgwałcić w swoim mieszkaniu innego mężczyznę, któremu zaoferował nocleg.

Holenderski sąd przyznał, że nie był to przypadek obrony koniecznej, gdyż zabójstwo nastąpiło 15 minut po zgwałceniu. Holenderskie prawo mówi jednak, że “przekroczenie granic obrony koniecznej spowodowane wielkim wzburzeniem psychicznym w wyniku wykorzystania seksualnego nie podlega karze”.


Zdaniem sądu, Polak mógł obawiać się, że mężczyzna będzie próbował zgwałcić go ponownie. Przerażenie i wściekłość Polaka w tej sytuacji były więc uzasadnione i dlatego nie popełnił przestępstwa – uznał sąd i odstąpił od wymierzenia mu kary.

Czytaj także dlaczego zabijał sądzony właśnie największy seryjny zabójca w historii Rosji: Zabił pan te 22 kobiety? „Tak. I jeszcze 59. Pobiłem rekord!” (WIDEO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow