Kolonie robotów na Księżycu! Sztuczna inteligencja na czele kosmicznej misji…

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 16 stycznia 2017

Produkcja przemysłowa na Księżycu miliony razy przewyższy potencjał gospodarczy USA – przewidują eksperci NASA.

Ma się to stać za sprawą samodzielnie rozwijającej się kolonii robotów, którymi agencja kosmiczna zamierza zasiedlić Księżyc. W Centrum Kosmicznym NASA na Florydzie przeprowadzono symulację rozwoju takiej kolonii.

Zdaniem ekspertów, aby stworzyć błyskawicznie rozwijającą się kolonię kosmiczną wystarczy wysłać na Księżyc w ciągu 20 lat zaledwie 12 ton sprzętu – robotów i urządzeń z oprogramowaniem. Resztę zrobią one już same, korzystając z praktycznie nieograniczonych zasobów księżycowych surowców, energii i złóż pozyskiwanych z asteroid.

W pierwszym okresie kolonia ta będzie zdalnie sterowana z Ziemi, ale bardzo szybko zacznie się rozwijać samodzielnie, a roboty będą budować kolejne generacje maszyn – twierdzą uczeni. Według nich, rozwój tej kolonii zachodziłby w postępie geometrycznym.


Już po upływie kilku dziesięcioleci, bez jakichkolwiek dodatkowych inwestycji, produkcja przemysłowa na Księżycu mogłaby przewyższyć potencjał gospodarczy Stanów Zjednoczonych kilka milionów razy – szacują eksperci.

Podstawowym źródłem energii dla kolonii księżycowej miałby być izotop Hel-3. Na ziemi jest go najwyżej 10 kg, za to na Księżycu zmagazynowane jest w tym gazie 10-krotnie więcej energii, niż są w stanie dostarczyć wszystkie paliwa kopalne na Ziemi – oceniają uczeni.


Tymczasem japońska firma Shimizu Corporation przedstawiła jakiś czas temu zupełni inny sposób produkowania energii na Księżycu – miałyby to być ogromne ogniwa fotowoltaiczne – taka potężna elektrownia słoneczna o długości 11 tys. km i szerokości do 400 km rozciągałaby się wzdłuż całego równika Księżyca.


Z kolei w kwietniu 2016 r. amerykański astrofizyk Philip Lubin z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara opublikował koncepcję sięgającą jeszcze dalej. W opracowaniu “Mapa drogowa podróży międzygwiezdnej” proponuje on wysłanie kierowanego przez roboty statku kosmicznego do układu gwiezdnego Alfa Centauri.

NASA jest przekonana, że misją taką mogłaby sterować sztuczna inteligencja, dysponująca umiejętnościami intelektualnymi porównywalnymi z ludzkim mózgiem. Brytyjski uczony Andreas Hein ocenia, że będzie to możliwe ok. roku 2050-2060.

Czytaj także: NASA zobaczyła w kosmosie Rękę Boga! (FOTO)

Reporters.pl [Nauka-Kosmos]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow