Chińska armia pokazuje swoje umiejętności! (WIDEO)

By Dział: Armia i Wojna W popularnych | 16 stycznia 2017

Precyzja totalna?

Wygląda to efektownie i oczywiście doskonale wypada propagandowo, kiedy wielka armia maszeruje idealnie równym krokiem na defiladach. Tylko czy w naszych czasach poświęcenie aż tak wielkiej energii i czasu na szkolenie umiejętności kompletnie niepotrzebnych z militarnego punktu widzenia nie jest już anachronizmem?

Oczywiście zwolennicy totalnej musztry powiedzą, że stępia ona indywidualizm, kształtuje charakter i posłuszeństwo, przekształcając żołnierza w część wielkiej maszyny, gotowej posłusznie realizować dowolny rozkaz. I pewnie w jakimś stopniu tak jest, a szczególnie w Chinach, gdzie jednostka jest niczym, a masa – wszystkim.

Tyle, że gdyby zdolności bojowe i morale poszczególnych armii mierzyć ich popisami na defiladach to pewnie nie upadłyby dawne Austro-Węgry i carska Rosja, a żadna partyzantka, jak niegdyś we Wietnamie, czy np. w Afganistanie nie zdołałaby pokonać regularnych wojsk USA czy ZSRR.


Zobacz także: Amerykanie pokazali niesamowity atak śmiercionośnego roju dronów. Tak będzie wyglądać wojna przyszłości? (WIDEO)

Reporters.pl


Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow