Włoskim deputowanym pokażą film o “polskim obozie zagłady”

By Dział: Historia Społeczeństwo | 17 stycznia 2017

Tym razem historycznym kłamstwem i głupotą popisała się czołowa włoska agencja prasowa ANSA.

Hitlerowski obóz koncentracyjny w Auschwitz nazwała ona w swojej poniedziałkowej depeszy “polskim obozem zagłady” informując o planowanej projekcji we włoskiej Izbie Deputowanych filmu dokumentalnego na temat tego obozu.

Pokaz ma się odbyć 23 stycznia br., na cztery dni przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. ANSA napisała, że film autorstwa Francesco Conversano i Nene Grignaffini opowiada o “podróży młodzieży do polskiego obozu zagłady”.

Po interwencji Polskiej Agencji Prasowej ANSA usunęła to sformułowanie ze swojego serwisu, zastępując słowo “polski” słowem “nazistowski”. W takich sytuacjach zawsze ostro protestuje polska ambasada we Włoszech. Teraz również ambasador Tomasz Orłowski zapowiedział interwencję w agencji ANSA, a we wtorek spotka się z włoskimi deputowanymi, żeby zwrócić im na to uwagę.


Przypomnijmy, że w październiku 2015 r. Sejm przekazał do opracowania w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka projekt ustawy mający zapewnić prawną ochronę wizerunku Polski przed takimi kłamliwymi sformułowaniami.

Posługiwanie się terminami “polskie obozy koncentracyjne”, “polskie obozy zagłady”, czy “polskie obozy śmierci” zostanie uznane za przestępstwo, za które będzie grozić do trzech lat więzienia. Cywilne pozwy w takich przypadkach będzie wytaczał Instytut Pamięci Narodowej.

Zobacz także: Tak świętują urodziny Stepana Bandery na Ukrainie (WIDEO)


Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow