Bezpieka Rosji zatrzymała polskich dyplomatów! Jechali do Smoleńska

By Dział: Polityka | 17 stycznia 2017

Poinformowała o tym agencja TASS powołując się na Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji.

Według rosyjskiej agencji, polscy dyplomaci, których nazwisk nie ujawniono, jechali dwoma samochodami na numerach dyplomatycznych z Białorusi do Rosji trasą Mińsk – Moskwa. Zostali zatrzymani na granicy przez patrol rosyjski, który zabronił im wjazdu do Obwodu Smoleńskiego.

Jako powód odmowy przepuszczenia Polaków przez granicę lokalna FSB podała fakt, że nie jest to przejście międzynarodowe, a więc obcokrajowcy nie mogą go przekraczać. “Ponieważ nie ma tu posterunków kontroli paszportowej, dyplomatom odmówiono wjazdu i poradzono aby pojechali inną trasą” – poinformował przedstawiciel rosyjskiej straży granicznej Aleksandr Łaznienko.

Polskie władze od dawna już protestowały przeciwko uniemożliwianiu wjazdu obywatelom RP do Rosji przez terytorium Białorusi. We wrześniu 2015 r. ambasada Polski w Moskwie skierowała nawet w tej sprawie notę do rosyjskiego MSZ po tym jak nie przepuszczono tamtędy innego naszego dyplomaty – podaje TASS.


Dodajmy, że od wielu lat na granicy białorusko – rosyjskiej nie ma żadnej kontroli, ale wcześniej wszystkie samochody były swobodnie przepuszczane, a już tym bardziej dyplomatyczne. Ostatnio jednak władze Rosji ostrzegły, że obcokrajowcy nie będą mieli prawa wjeżdżać tamtędy z terytorium Białorusi. Granicę mogą przekraczać tylko Białorusini.

Wyjątek stanowi przejście na granicy Rosji z Ukrainą w rosyjskim Obwodzie Briańskim lub przejście “Buraczki” na granicy Rosji z Łotwą. Z punktu widzenia dojazdu do Moskwy, czy Smoleńska są one dla Polaków bardzo niewygodne. Rosyjskie służby informują, że w ostatnich dniach cofnęły z granicy z Białorusią także kilku innych obcokrajowców.


Dlaczego władze Rosji zamiast ustanowić na tej głównej trasie tranzytowej wschód – zachód międzynarodowe przejście i przepuszczać przez nie – jak dotychczas – Białorusinów, a kontrolować obcokrajowców, wolą faktycznie zamknąć dla nich ruch i urządzać polowania na polskich kierowców? Nietrudno zgadnąć – właśnie po to, żeby Polacy tamtędy nie jeździli.


Czytaj także: Kompletne zaskoczenie! Białoruś zniosła wizy dla UE i USA

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow