Szwajcaria jak dobra ciocia: obsypie Poroszenkę dolarami i nie tylko…

By Dział: Gospodarka i Pieniądze Polityka | 17 stycznia 2017

Prezydent Ukrainy może chyba być zadowolony z wyjazdu na Forum Ekonomiczne w Davos.

W czasie spotkania z Petro Poroszenką w Davos prezydent Szwajcarii Doris Leuthard obiecała mu, że już w styczniu jej kraj przekaże Ukrainie 100 mln dolarów w ramach pomocy finansowej, a potem kolejne 100 mln.

“Władze Szwajcarii podjęły decyzję, że do końca stycznia Ukraina dostanie przelew na 100 mln dolarów w celu wsparcia naszego kraju” – poinformował ukraiński prezydent. Co prawda, ma to być “kredyt”, który – teoretycznie – Ukraina powinna kiedyś spłacić. Ale czy ktokolwiek na to liczy?

Na tym jednak nie koniec. Prezydent Szwajcarii obiecała bowiem także zniesienie wiz dla Ukraińców. W tym przypadku jest jednak “małe ale”, gdyż władze w Bernie obiecują zrobić to “natychmiast po tym jak wizy wobec Kijowa zniesie Unia Europejska”. Czyli w praktyce – nie wiadomo kiedy.


Przypomnijmy, że na tegoroczne 47-me Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, które rozpoczęło się we wtorek 17 bm, nie przyjadą Donald Trump, Angela Merkel, Francois Hollande, ani Władimir Putin. Przybywają natomiast przywódca Chin Xi Jinping i premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Łącznie oczekiwanych jest 3 tys. liderów politycznych i biznesmenów.

Hasłem tegorocznego Forum jest “Odpowiedzialne Przywództwo”, choć nie jest jasne co to niby ma znaczyć w kontekście obecnej sytuacji na świecie. Forum potrwa do piątku 20 stycznia.

Czytaj także: 8 osób ma tyle pieniędzy, co połowa ludzi na Ziemi


Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow