12 mln dokumentów CIA ujawnionych w Internecie! UFO, tajne operacje, zjawiska paranormalne… (FOTO)

By Dział: Historia Polityka Przestępczość i Terror | 19 stycznia 2017

Czego tam nie ma! Również o Polsce.

Opublikowane archiwum zawiera dokumenty od chwili powstania Centralnej Agencji Wywiadowczej w 1947 r. do lat 90-ch. Jest tam i wielka polityka – działalność CIA w okresie wojen we Wietnamie, Korei i innych regionach i dziwne badania naukowe. Tajne technologie i plany zamachów. Zjawiska paranormalne i obserwacje UFO.

Są też analizy dotyczące Polski, czasem bardzo szczegółowe – np. opracowanie o granicy morskiej wokół Helu z 1957 r., opis instalacji wojskowych Układu Warszawskiego na terenie PRL, plany miast i całe polskie książki telefoniczne z lat 50-ch. O samym tylko Elblągu jest aż kilkaset raportów szpiegowskich.

“To pełna historia z lepszymi i gorszymi momentami naszej Agencji” – mówi rzeczniczka CIA Heather Fritz Horniak. CIA zdecydowała się upublicznić te dokumenty, aby stać się bardziej wiarygodna.


Wcześniej zwolennicy swobodnego dostępu do informacji wielokrotnie pozywali w tej sprawie Agencję do sądu i w 2014 r. wygrali nawet taki proces. Teoretycznie CIA ujawniła wiele tych informacji już wcześniej, ale były one dostępne tylko na 4-ch terminalach komputerowych, m.in. w National Archive w Maryland i Waszyngtonie. Teraz może do nich zajrzeć każdy.

Wśród tych “dokumentalnych staroci” można wygrzebać historyczne perełki. Oto fragment szkicu z lat 60-ch przedstawiającego konstrukcję statku kosmicznego obcej cywilizacji, sporządzony na podstawie relacji świadka:

UFO_CIA


W archiwum znajdziemy też np. opis 12-tu sposobów CIA bezśladowego otwierania opieczętowanych kopert. A to jeden przepisów na niewidzialny atrament do przygotowywania przemycanych przez granicę dokumentów szpiegowskich (w innym wykorzystano do tego m.in. sok pomarańczowy):

szpiegowski_atrament1

Okazuje się też, że tajny program CIA “Stargate” badający paranormalne zdolności ludzi wcale nie był wymysłem zwolenników teorii spiskowych. CIA badała m.in. prekognicję, czyli umiejętności przewidywania przyszłości, telepatię, czyli przekazywanie myśli na odległość i zdalne sterowanie umysłem.

Oto fragment opisu przeprowadzonego przez CIA w 1973 r. eksperymentu dowodzącego możliwość widzenia rzeczy i zdarzeń znajdujących się poza zasięgiem wzroku obserwatora. Izraelski iluzjonista Uri Geller przez 9 dni przerysowywał w nim obrazki znajdujące się w innym pomieszczeniu, do którego nie miał dostępu:

Uri_Geller_CIA

Uri_Geller_CIA1

Wśród odtajnionych materiałów jest też 26-stronicowy dokument o planach zamachu na kubańskiego dyktatora zatytułowany “Wyjaśnienie w sprawie zabójstwa Fidela Castro”. Są również materiały o udziale CIA w zamachach stanu w Chile i Iranie oraz o ściganiu nazistowskich zbrodniarzy wojennych.

Niezwykle ciekawy jest projekt Berlin Tunel, noszący kryptonim “Operacja Złoto” – wspólny projekt CIA i brytyjskiego Secret Intelligence Service dotyczący szpiegowania sowieckiego dowództwa wojskowego w Berlinie. Ze wszystkimi dokumentami można zapoznać się tu, wyszukując je m.in. na podstawie tematyki lub przy użyciu wewnętrznej wyszukiwarki.

Ciekawe, czy kiedyś doczekamy się też odtajnienia przez Rosję archiwów sowieckich służb z tego okresu. A swoją drogą ciekawe co by się stało, gdyby ktoś w Rosji – tak jak w USA – pozwał Federalną Służbę Bezpieczeństwa albo GRU do sądu, domagając się ujawnienia ich tajnych archiwów?

Czytaj także: Ostateczna kapitulacja FBI. Największa zagadka kryminalna USA pozostanie nierozwiązana

Reporters.pl 

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow