Z tajnego archiwum CIA: Raport z Aresztu Śledczego na Mokotowie z 1955 r.

By Dział: Historia W popularnych | 19 stycznia 2017

Publikujemy ten raport CIA jako przykład ciekawych informacji historycznych dotyczących Polski, które można znaleźć w ujawnionym archiwum amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej.

Raport nosi datę 21 czerwca 1955 r. Zawiera dokładny plan Aresztu Śledczego na warszawskim Mokotowie, szczegółowo opisuje warunki w nim panujące, podaje także zarówno nazwiska śledczych, jak i niektórych więźniów.

Wśród śledczych, którzy tam przesłuchiwali figurują naczelny prokurator wojskowy Zarakowski, pułkownicy Feldman, Ligeza i Dusza, kapitanowie Bydych, Mederer, Piaskowski i Waliczuk, porucznicy Fołtyniak i Łuczak oraz podporucznik Fugas. Jako szef aresztu wymieniony jest Kowalik, a jako główny oficer polityczny – major Menda.

Wśród uwięzionych figurują Chowicz – skazany na 10 lat za działalność podziemną, Ernest i Koziołkiewicz z dawnego Sądu Wojskowego Armii Krajowej, skazani na śmierć i oczekujący na rozpatrzenie apelacji, Głowacki – były oskarżyciel skazany na dożywocie z zamianą na 10 lat, Grzanka – były sędzia skazany na dożywocie.


Dalej figurują m.in. Józefski (pis. oryg.), przedwojenny minister spraw wewnętrznych, skazany na dożywocie, biskup Kaczmarek, który przyznał się do stawianych mu zarzutów w wyniku tortur, księża Kowalek i Stefański skazani na 4 i 6 lat za pomaganie w ucieczkach ludzi z Polski, Niziol – były prokurator skazany na dożywocie, ksiądz Roset skazany na 2 lata za próbę ucieczki z Polski.

Ponadto na liście jest Stemler, aresztowany w związku ze sprawą biskupa Kaczmarka i “zwolniony potem z przyczyn zdrowotnych”, były przedwojenny premier Świtalski, więziony od 1949 r., generałowie Tatar, Kirchmajer, pułkownicy Godlewski, Jaworski i Pisarczuk – “oskarżeni o szpiegostwo i niedawno zwolnieni po stwierdzeniu, że była to prowokacja generała Skulbaszewskiego, byłego naczelnego prokuratora wojskowego”.


Z raportu dowiadujemy się, że więźniowie polityczni są trzymani w całkowitej izolacji – nie mogą ich odwiedzać krewni, nie dostają listów. Wyroki śmierci są wykonywane wcześnie rano, albo wieczorem. Skazani przez sąd wojskowy są rozstrzeliwani, a przez sąd cywilny – wieszani.


Raport informuje też, że w więzieniu działa system donosicielstwa – nowi agenci są werbowani w więziennej kantynie, oferuje się im 500 złotych. Łącznie liczbę śledczych raport szacuje na 200. Mają oni na sobie mundury KBW, “ale nie noszą broni, żeby nie sprowokować więźniów”. Liczbę strażników raport CIA również szacuje na 200. “Pojemność” więzienia – na 1000 osób.

Raport ze szczegółami opisuje rozkład cel, a także plan dnia więźniów, włącznie z takimi detalami, że są goleni 2 razy na tydzień, mięso jedzą 2 razy do roku – na 1 maja i 22 lipca, ale mogą je dokupić w kantynie i np., że w czasie przesłuchań śledczy siedzi tyłem do okna i świeci lampą w oczy przesłuchiwanego. Raport potwierdza stosowanie tortur wobec członków dawnego Podziemia.

Oto cały raport CIA z 21 czerwca 1955 r. o Areszcie Śledczym na Mokotowie. Dodajmy, że to tylko jeden przykład spośród tysięcy dokumentów dotyczących Polski z ujawnionego właśnie archiwum CIA.

Czytaj także: Z tajnego archiwum CIA: Rosjanie rozstrzelali pod Gdynią 10 tys. własnych rodaków!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow