Odkrycie fizjologów: tak działa zjawisko DEJA VU!

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 19 stycznia 2017

Znacie to chwilowe odczucie, że przeżywana sytuacja wydarzyła się już kiedyś, choć to niemożliwe? Przeprowadzono eksperyment, który to wyjaśnia.

Fenomen déjà vu od dawna nie daje spokoju uczonym. Dotychczas większość z nich była przekonana, że jest to skutek dostarczania przez mózg fałszywych wspomnień. Tymczasem grupa fizjologów z Uniwersytetu St Andrews podała właśnie zupełnie inne wyjaśnienie po tym jak przeprowadzili oni dwa eksperymenty.

Pierwszy z nich polegał na odczytywaniu grupie badanych szeregu słów związanych np. ze spaniem: poduszka, łóżko, noc i wielu podobnych, ale nie wymieniano wśród nich kluczowego słowa “sen”, które łączy znaczeniowo wszystkie pozostałe. Potem proszono ludzi o powtórzenie tych słów. Prawie wszyscy bez namysłu wymieniali wśród nich także “sen”.

W drugim eksperymencie pytano ludzi, czy słyszeli wśród odczytywanych wyrazów słowo na literę “s”. W tym przypadku prawie wszyscy twierdzili, że takiego słowa nie było. Wtedy pytano ich otwarcie, czy słyszeli słowo “sen”. I w tym momencie badani zaczynali nagle odczuwać déjà vu.


Co ciekawe, odczuwały je wyłącznie te osoby, które bez problemu zapamiętały całą listę słów. Pozostali – nie. Na tej podstawie uczeni twierdzą, że w momencie pojawienia się déjà vu u człowieka aktywizuje się prefrontalna kora mózgowa, odpowiadająca za podejmowanie decyzji. A to z kolei oznacza, że zjawisko to zależy od tego jak dobrze pracuje nasza pamięć.

W historii mieliśmy już najróżniejsze próby wytłumaczenia déjà vu. W starożytności wiązano je z metempsychozą, czyli wcielaniem się duszy człowieka po jego śmierci w inne ciało. Uważano więc, że są to wspomnienia z innych wcieleń. Obwiniano też o nie “złe i kłamliwe duchy”.

Później neurolodzy stwierdzili, że zjawisko to często występuje u chorych bezpośrednio przed atakiem padaczki. Freud tłumaczył je zaistnieniem sytuacji, która budzi jakąś nieświadomą fantazję. Z kolei psychologia postaci twierdzi, że déjà vu jest związane z derealizacją i depersonalizacją – do aktualnej percepcji dołączany jest afekt związany z innym wydarzeniem.


Parapsychologia uważa déjà vu za kontakt ducha człowieka z istotą ponadmaterialną posiadającą wszechwiedzę wszechistnienia. Inna koncepcja mówi, że jest to przypomnienie sobie wcześniejszego snu, który okazał się fragmentem przyszłego wydarzenia.

Wyjaśniano déjà vu kwantową teorią równoległych światów i snów jako wydarzeń tam zachodzących dla innych wcieleń człowieka. Obecne wytłumaczenie fizjologów University of St Andrews wskazywałoby natomiast, że jest to po prostu swoisty “psikus”, który płata nam nasza pamięć.

Czytaj także: Jak nie zwariować i być szczęśliwym we współczesnym świecie? 12 prostych rad życiowych (WIDEO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow