Ukraina zasypie nas śmieciami? Mer Lwowa chce je wywozić do Polski!

By Dział: Społeczeństwo | 19 stycznia 2017

O wożeniu ich do Przemyśla miał rozmawiać z prezydentem Robertem Chomą. Tyle, że władze Ukrainy… właśnie wydały Chomie zakaz wjazdu!

Mer Lwowa Andrij Sadowyj nie traci jednak optymizmu. Według niego, oprócz Przemyśla ukraińskie śmieci jest jakoby gotowych przyjąć 10 polskich miast partnerskich Lwowa – informuje Censor.net. Przypomnijmy, że lwowskie wysypiska są w stanie katastrofy ekologicznej i miasto próbuje upchnąć śmieci gdzie się da.

Jednak wszystkie okoliczne miasta ukraińskie stanowczo odmawiają przyjmowania śmieci ze Lwowa. Blokada śmieciowa trwa od czasu wielkiego pożaru na lwowskim wysypisku w Grzybowicach, o którym pisaliśmy w czerwcu w artykule Alarm dla Lwowa! Płonąca góra toksycznych śmieci zagraża Polsce? Zginęło wtedy 3-ch strażaków.

“W ostatnim czasie ciężarówki z lwowskimi śmieciami zatrzymuje policja z innych obwodów i konwojuje je z powrotem do Lwowa, żebyśmy nie mogli wyrzucić naszych odchodów na ich wysypiskach” – skarży się mer Sadowyj.


Jego zdaniem, jeśli blokada śmieciowa Lwowa będzie trwała to sprasowane brykiety i zawinięte w folię śmieci jego służby zaczną wywozić do Polski. “Wczoraj rozmawiałem z naszymi miastami partnerskimi. Jest ich 10 i wszystkie one nie są przeciwne przyjmowaniu śmieci ze Lwowa” – zapewnia mer.

Nie wiadomo, do których konkretnie polskich miast miałyby trafiać ukraińskie śmieci. Partnerami Lwowa są m.in. Kraków, Łódź, Wrocław, Lublin, Rzeszów i Przemyśl. Do tego ostatniego wywozić śmieci byłoby najwygodniej i Sadowyj miał o tym rozmawiać z prezydentem Przemyśla Robertem Chomą.


Tyle, że prezydent Choma, który 17 stycznia br. jechał do Lwowa, został zatrzymany na granicy i straż graniczna Ukrainy oświadczyła mu, iż ma 5-letni zakaz wjazdu do tego kraju. Jak udało nam się ustalić, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wydała ten zakaz za rzekomy udział Chomy w “antyukraińskich przedsięwzięciach” i “rozpalanie wrogości etnicznej między narodami”.


“Gdy wracałem z granicy zadzwonił do mnie mer Lwowa. Miał do mnie konkretną prośbę bym pomógł mu z rozwiązaniem problemu wywozu śmieci we Lwowie” – przyznaje prezydent Choma, którego cytuje Zaxid.net.

Czy w sytuacji takich szykan wobec swojej osoby prezydent Przemyśla będzie chciał pomagać ukraińskim władzom w rozwiązywaniu ich śmieciowych problemów? A może w takiej sytuacji Polska powinna też wprowadzić zakaz wjazdu – dla ukraińskich śmieci.

Cóż, mieliśmy chyba rację kiedy pisaliśmy, że wydając Chomie zakaz wjazdu władze Ukrainy na własne życzenie strzeliły sobie w stopę.

Czytaj także: Już wiadomo czemu Ukraina zabroniła wjazdu prezydentowi Przemyśla.

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow