Takiego Kijowa nie znacie (FOTO)

By Dział: Ciekawostki Historia W popularnych | 28 maja 2016

I nie wiadomo, czy kiedykolwiek go zobaczycie – przewodnicy nie prowadzą turystów do tych przeszywających lękiem zagadkowych miejsc, niczym z filmu grozy lub psychodelicznej gry komputerowej.

Andriejewski_Zjazd

Zaczynamy niewinnie – od Andriejewskiego Zjazdu, który jest oczywiście znaną atrakcją turystyczną, z galeriami sztuki i teatrami. Nie każdy jednak wie, że przylegające do niego zaułki były niegdyś głównym siedliskiem rozpusty Kijowa – kryły się tu liczne domy publiczne i inne tego typu “salony rozkoszy”. Pozostały po nich stare rudery i zapuszczone podwórka.

Kijow1


Nas interesuje jednak to, co jest pod ziemią. Zwiedzanie tego ma w sobie coś ze sportów ekstremalnych i dlatego trzeba ubrać się wygodnie, w ubranie, którego nie szkoda pobrudzić lub zamoczyć. Schodzimy do podziemia pod Zielonym Teatrem i trafiamy do systemu najdłuższych i najbardziej zagmatwanych podziemnych sztolni po miastem pod nazwą “Askoldowa”.

Kijow2

Idąc nimi można zostać zmoczonym przez fontannę źródlanej wody z wód głębinowych. Wszędzie odchodzą tajemnicze przejścia, w części z nich pewnie od dawna już nie stanęła ludzka stopa. Ściany pokrywają kalcytowe narośla.


Kijow3

System ten łączy się z kolejną sztolnią – “Nikolską”. Są tu stare ceglane galerie, tryska podziemny wodospad, a niekiedy można nawet trafić na perły jaskiniowe. Płynie tędy podziemna rzeka Kłow, jedna z kilku, które wiją się pod Kijowem. Kłow jest zarówno ukrytą atrakcją, jak i problemem. Spływają tu bowiem z miasta nieczystości, które potem poprzez rzekę Łybid trafiają do Dniepru.

Kijow4

Możemy iść pod ziemią wzdłuż jej koryta aż 5 km, od stacji metra “Olimpijska do Chreszczatyka – głównej alei miasta. Wydrążony korytarz jest na tyle wysoki, że można iść w pozycji wyprostowanej.

Kijow5

W przypadku pozostałych podziemnych rzek nie jest już tak łatwo. Rzeka Głuboczyca płynie od fabryki “Artiom” w Łukjanowce do przystani koło starego mostu pieszego. Większość mieszkańców Kijowa nawet nie podejrzewa jej istnienia.

Kijow14

Tu niemal cały czas brodzimy po kolana w wodzie. Można dokładnie zobaczyć jak działa podziemny hydrosystem, który nadal funkcjonuje. Dlatego da się tędy przejść tylko zimą albo w czasie suszy, gdyż po deszczach poziom wody gwałtownie wzrasta.

Kijow9

Zwiedzając kijowskie podziemia w pewnym momencie trafiamy na tajne więzienie NKWD z czasów sowieckich. Znajduje się ono pod starą potężną Twierdzą Kijowską, której początki sięgają XI w. Umacniana przez kolejnych carów, od 1863 r. została zamieniona w więzienie polityczne, a jej pierwszymi “gośćmi” byli polscy powstańcy styczniowi.

Kijow10

Wejście do podziemi twierdzy było w czasach ZSRR zabronione. Kiedy w pobliżu zbudowano stacje metra “Pieczerska” wejścia zatopiły wody gruntowe, a potem dodatkowo zasłonięto je betonowymi płytami. Tajne podziemne więzienie NKDW natrafiono dopiero niedawno, kiedy w pobliżu rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego.

Kijow11

Z kolei pod ulicą Frunze znajdują się Jaskinie Kiriłłowskie, które mają zdaniem archeologów 4 tys. lat. Odkopano je dopiero w XIX w. legenda głosi, że jest tu ukryty skarb i testament ukraińskiego hetmana Iwana Mazepy, w Rosji uważanego za zdrajcę Rusi i prawosławia. Do dziś nie wiadomo, gdzie są pochowane jego prochy.

Kijow12

I na końcu dziwny obiekt, tym razem już nie pod ziemią, a na środku Dniepru, koło Mostu Południowego. Żelbetowa konstrukcja wygląda niczym francuski Fort Boyard, znany z telewizyjnych ekstremalnych teleturniejów. Trudno go nie zauważyć, choć mało kto wie, co to właściwie jest i czemu służy.

Kijow7

Tymczasem jest to specjalny krąg kompensacyjny służący do regulowania przez statki kompasów. Często widać jak podpływają one do tej budowli, albo opływają ją kilka razy dookoła. W ten sposób usuwany jest błąd kompasów zwany dewiacją magnetyczną. Nawet statki wyposażone w nowoczesne urządzenia nawigacyjne mają obowiązek przejść tę procedurę raz w roku.

Kijow8

Kijow15

/ Reporters.pl / za: Denis Ałampijew, Anastasia Oczeretniuk, Podrobnosti

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow