Dziwne rzeczy, które kryją przed nami morskie głębiny (FOTO, WIDEO)

By Dział: Ciekawostki Nauka i Odkrycia W popularnych | 21 stycznia 2017

Biorąc pod uwagę, że 70 proc. naszej planety pokrywają oceany, można się w nich spodziewać najbardziej niesamowitych znalezisk.

Oto 13 najdziwniejszych podwodnych miejsc na Ziemi. Wśród nich największe wrażenie robi chyba podwodne muzeum w Cancun w Meksyku. Na głębokości 6 metrów, w pobliżu Wyspy Kobiet na Morzu Karaibskim  spoczywa tu 500 rzeźb w skali 1:1. Przedstawiają ludzkie postacie w czasie codziennych czynności.

muzeum_cancun

Kolekcja rzeźb autorstwa Jasona deCaires Taylora pod nazwą “Cicha Ewolucja” jest wykonana z ekologicznych materiałów i zgodnie z zamierzeniem autora i twórców muzeum z czasem ma obrosnąć koralowcami i zamienić się w dziwną koralową rafę.


muzeum_cancun3

muzeum_cancun2


W Europie analogiczne muzeum powstaje właśnie u wybrzeży turystycznej miejscowości Playa Blanca na Wyspach Kanaryjskich. Kilkadziesiąt pierwszych figur umieszczono już na głębokości 12-15 metrów.


muzeum_cancun4

A oto inne niesamowite podwodne miejsca. Jest wśród nich szwedzki prom “Zenobia”, który zatonął w 1980 r. koło Larnaki na Cyprze, amerykański lotniskowiec “Mighty O”, weteran wojen w Korei i Wietnamie, który w końcu zatopiono u wybrzeży Florydy, by stał się sztuczną rafą i turystyczną atrakcją.

uss_oriskany

Natomiast podwodna rzeka Angelita koło półwyspu Jukatan faktycznie jest tylko złudzeniem optycznym wytwarzanym przez siarkowodór.

podwodna_rzeka

Z kolei kilka mil od brzegów New Jersey można nieoczekiwanie natknąć się pod wodą na dwie lokomotywy z 1850 r. Odkryto je w 1985 r. i nikt nie ma pojęcia jak tam trafiły. Jedyna w miarę rozsądna hipoteza jest taka, że spadły do wody w czasie transportu.

Zdumienie uczonych do dziś budzą Monumenty Yonaguni – podwodne struktury kamienne odkryte również w 1985 r. Znajdują się na dnie morza w pobliżu wyspy Yonaguni na wschód od Tajwanu.

yonaguni_monument

Część badaczy twierdzi, że to naturalne skały, jednak ich regularny układ i kształty przypominające rzeźby głów nie pozwalają w to uwierzyć. A już na pewno nie jest naturalnym tworem podwodna piramida. Niektóre teorie mówią, że to pozostałości mitycznych cywilizacji Lemurii, Atlantydy lub Kontynentu Mu. Uczeni szacują wiek Monumentu na 10 tys. lat.

piramida_podwodna

Prawdziwym podwodnym cudem jest Lion City – to już współczesna Atlantyda. Miasto zatopione barbarzyńsko przez władze Chin w celu zbudowania w pobliżu hydroelektrowni. Kiedyś nazywało się Shi Cheng i było centrum prowincji Zhejiang na wschodnim wybrzeżu.

Lion_City

Lion_City1

Lion_City3a

Lion_City4

Polecamy film pokazujący 13 najdziwniejszych podwodnych miejsc świata.

Czytaj także: Na dnie Morza Czarnego znaleziono wielką zatopioną flotę! (FOTO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow