We Lwowie odsłonięto dawny polski napis na gmachu! (FOTO)

By Dział: Historia | 24 stycznia 2017

Złocony napis po polsku: Galicyjska Kasa Oszczędności widoczny jest – jak przed wojną – z dużej odległości.

Napis odsłonięto kilka dni temu we Lwowie wraz z odrestaurowaną grupą alegoryczną “Oszczędność” na szczycie dawnego gmachu Galicyjskiej Kasy Oszczędności. Autorem tej rzeźby był wybitny lwowski artysta Leonard Marconi.

Wykonał ją w końcu XIX w. dla ozdobienia zaprojektowanego przez Juliana Zachariewicza gmachu tej szacownej instytucji bankowej z długą i chlubną tradycją. Przypomnijmy, że powstała ona w 1844 r., a dochód z jej działalności przekazywano na cele charytatywne.

Galicyjska_Kasa_Oszczednosci2


Po I wojnie światowej, gdy Lwów wszedł w skład odrodzonego Państwa Polskiego, nazwę banku zmieniono na Małopolska Kasa Oszczędności, ale napis na fasadzie pozostał dawny. Po II wojnie nowa sowiecka władza go zamalowała, żeby nie przypominał o polskości miasta.

Również niekonserwowana rzeźba była w coraz gorszym stanie, aż w końcu w latach 70-ch odpadła jej ręka i zabiła przechodnia. Rękę potem zrekonstruowano, ale jeszcze do niedawna wyróżniała się innym kolorem od reszty kompozycji.

Galicyjska_Kasa_Oszczednosci3


Obecnie z inicjatywą renowacji rzeźby wystąpili lwowscy studenci. Uzbierali na tel cel 300 tys. hrywien na aukcjach, a kolejne 167 tys. dołożyły władze miasta.

Prace restauracyjne wykonali absolwenci Politechniki Lwowskiej – pracowali nad tym przez pół roku. W trakcie prac okazało się, że pod warstwą zielonej farby na promieniach nadal kryje się oryginalna pozłota. Przy okazji odsłonięto też polski napis. Wieczorami rzeźba będzie podświetlana.

Galicyjska_Kasa_Oszczednosci4

Czytaj także: „Żeby kamienie nie krzyczały po polsku”. Na przyjazd Łukaszenki w Grodnie zrywają historyczne brukowce (FOTO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow