Wschodni Mosul całkowicie wyzwolony z rąk islamistów!

By Dział: Armia i Wojna | 24 stycznia 2017

We wtorek padł ich ostatni bastion na wschodnim brzegu Tygrysu.

Poinformował o tym premier Iraku Hajdar al-Abadi, którego wojska od ponad trzech miesięcy szturmują ten największy i jeden z ostatnich bastionów tzw. Państwa Islamskiego na irackim terytorium. Teraz połowa tego niegdyś 2-milionowego miasta jest więc już wolna, jednak islamiści nadal kontrolują zachodni brzeg, gdzie mieszka 750 tys. cywilów.

Organizacje praw człowieka są przerażone ich losem. Pod osłoną ogniową irackich śmigłowców kolejnym kilkuset cywilom udało się we wtorek uciec z miasta na terytorium kontrolowane przez armię iracką.

Mówią, że w Mosulu pod okupacją ISIS ceny żywności są zawrotne, brakuje wody i prądu, a ludzie palą meble, żeby się ogrzać. Całą żywność, dostawy wody i lekarstw islamiści kierują wyłącznie do swoich oddziałów, a wszystkie szpitale w mieście zamienili w umocnione bazy wojskowe.


“Musimy zrobić wszystko, żeby uratować zetki tysięcy ludzi na zachodnim brzegu. Ryzyko, że zginą jest ogromne” – apeluje koordynatorka humanitarna ONZ ds. Iraku Lise Grande. Tymczasem rzecznik ONZ w Genewie potwierdził, że w wyniku pomyłkowego nalotu w ubiegłym tygodniu na przedmieściu Mosulu al-Dżadida zginęło 19-tu cywilów.

Przypomnijmy, że Mosul – drugie co do wielkości irackie miasto w rejonie wielkich złóż ropy naftowej – wpadł w ręce tzw. Państwa Islamskiego latem 2014 r. Jesienią ub. roku ruszyła wielka wspólna ofensywa armii irackiej, szyickiej milicji i oddziałów kurdyjskich, które przy wsparciu lotnictwa amerykańskiego usiłują odbić miasto.

Początkowo wojska koalicji posuwały się szybko, ale po pewnym czasie utknęły, nie mogąc sforsować umocnień i ukrytych tuneli zbudowanych przez islamistów, którzy dodatkowo nękają armię iracką samobójczymi rajdami samochodów wyładowanych materiałami wybuchowymi. W ostatnią niedzielę w jednym z takich ataków zginął iracki pułkownik.


Premier al-Abadi nie chce już deklarować kiedy jego wojska wspólnie z Kurdami w końcu zdobędą Mosul. “Teraz mogę tylko powiedzieć, że jesteśmy w stanie to zrobić i zrobimy to” – obiecał w rozmowie z Associated Press.

Czytaj także: Szok w Paryżu! Wywiad Francji skrytobójczo morduje islamistów. Na polecenie prezydenta? (WIDEO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow