Koniec romansu? Rosja: “Nie mamy iluzji, że stosunki z USA szybko się poprawią”

By Dział: Polityka | 25 stycznia 2017

Wypowiedź ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa ostudziła nadzieje na “erę wielkiej miłości” w stosunkach Moskwa – Waszyngton po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa.

“Nie mamy iluzji, że będzie nowy reset w naszych stosunkach z USA. Nie mamy naiwnych oczekiwań” – oświadczył Ławrow, występując w środę w rosyjskiej Dumie Państwowej. Wcześniej szef rosyjskiej dyplomacji – bardziej chyba z obowiązku – “powitał z zadowoleniem” zapewnienia Trumpa, że chce poprawić relacje z Rosją.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że ten nowy chłodny ton rosyjskiej dyplomacji zasadniczo różni się od wcześniejszych wypowiedzi rosyjskich polityków, którzy z entuzjazmem witali zwycięstwo Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich.

Przypomnijmy, że termin “reset w stosunkach USA z Rosją” pojawił się po raz pierwszy jeszcze za prezydentury Baracka Obamy w 2009 r. i obie strony używały go na określenie swoich planów zacieśniania współpracy i usunięcia spornych kwestii we wzajemnych relacjach.


Tamten “reset” nie potrwał jednak długo – napięcie rosło z roku na rok, a po wydarzeniach na Ukrainie w 2014 r. stosunki amerykańsko – rosyjskie powróciły do stanu z okresu Zimnej Wojny. Wszyscy zastanawiają się więc, czy również obecnie spodziewany “namiętny romans” ponownie nie zamieni się w “krótką randkę”.

Niewykluczone, że na obecne ostudzenie rosyjskich oczekiwań wobec Waszyngtonu miały wpływ najnowsze nominacje dokonane przez Donalda Trumpa. Na szefa CIA powołał on bowiem Mike’a Pompeo, który już “na dzień dobry” uznał Rosję za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Z kolei wytypowana przez Trumpa na stanowisko przedstawiciela USA w ONZ Nikki Haley nie wykluczyła możliwości rozszerzenia amerykańskich sankcji wobec Rosji. “Nie sądzę, że możemy Rosjanom ufać. Musimy zobaczyć, co możemy od nich osiągnąć, zanim coś im damy. Musimy zachować mocny kręgosłup” – podkreśliła.


Czytaj także: Rosja szantażuje Trumpa perwersyjnymi sex-taśmami!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow