Bliżej zagłady? Zegar Apokalipsy przesunięto o 30 sekund! (FOTO)

By Dział: Armia i Wojna W popularnych | 26 stycznia 2017

O przesunięciu wskazówek informuje MarketWatch.

Wskazówki Zegara Apokalipsy, odmierzającego czas do dnia Sądu Ostatecznego, przesunięto o 30 sekund do przodu. Obecnie zegar pokazuje godzinę 23:57:30, gdzie północ oznacza początek wojny jądrowej lub innej formy zagłady ludzkości.

Przesunięcie wskazówek oznacza, że ocena poziomu bezpieczeństwa światowego pogorszyła się. Uzasadniając decyzję o przesunięciu słynnego, działającego do 70 lat Zegara, nadzorująca go obecnie Rachel Bronson – szefowa Biuletynu Badań Jądrowych Uniwersytetu w Chicago – wskazała na pojawienie się licznych nowych zagrożeń dla świata.

Oprócz możliwości wojny jądrowej wymieniła m.in. zmiany klimatyczne, niebezpieczny rozwój sztucznej inteligencji, ataki hakerskie o nieprzewidywalnych skutkach i zapowiedź nowego prezydenta USA Donalda Trumpa rewizji paryskiego Porozumienia Klimatycznego.


Według niej, nawet takie przypadkowe wiadomości jak groźba ataku jądrowego Pakistanu na Izrael podwyższają ogólne napięcie. Ale oczywiście decydujące znaczenie dla zmiany wskazań zegara miała coraz bardziej agresywna polityka Rosji, która wspólnie z USA kontroluje 90 proc. światowego potencjału broni jądrowej.

Przypomnijmy, że Zegar Apokalipsy, zwany także Zegarem Zagłady (Doomsday Clock) ustanowiła w 1947 r. redakcja Biuletynu Badań Jądrowych Uniwersytetu w Chicago. Początkowo jako Zagładę traktowano jedynie potencjalną wojnę jądrową, z czasem – także wymknięcie się spod kontroli technologii zmieniających klimat lub badań biologicznych i nanotechnologii.


Dotychczas Zegar Apokalipsy nigdy nie pokazywał mniej niż 2 minuty do “północy”. Najbliżej był w latach 1953-55, po tym jak Stany Zjednoczone i Związek Sowiecki przeprowadziły testy broni termojądrowej. Wskazywał wtedy 23:58.


Najdalej od północy Zegar był w po zakończeniu Zimnej Wojny w latach 1991-1994, po tym jak USA i ZSRR podpisały układ START I o redukcji zbrojeń strategicznych – wtedy Zegar ustawiono na 23:43, cofając go aż o 7 minut.

Obecny czas – 23:57:30 – jest drugim najgorszym w całej historii Zegara, który przez 2 ostatnie lata wskazywał 23:57. A oto cała przeszłość Zegara Apokalipsy przez ostatnie 70 lat:

Zegar_Apokalipsy1

Zobacz i posłuchaj: Przerażające Trąby Apokalipsy na całym świecie! (WIDEO+AUDIO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow