7 nierozwiązanych zagadek historii (FOTO)

By Dział: Historia Nauka i Odkrycia W popularnych | 27 stycznia 2017

Tych tajemnic nie jest w stanie wytłumaczyć współczesna nauka.

Naukowcy łamią sobie nad nimi głowy od dawna. Do ich wyjaśnienia próbują zaprząc najnowocześniejsze technologie. Efekt – jak dotychczas – zerowy. Czy te tajemnicze artefakty podarowane nam przez historię na zawsze pozostaną nierozwiązanymi rebusami?

Piramida na Antarktydzie

piramida_na_Antarktydzie


Dziwną piramidę zauważono na Antarktydzie dzięki Google Earth. Okazuje się jednak, że jest ich tam więcej. Już na początku XX w. pojawiły się pierwsze relacje o ich istnieniu. Na jedną natknęła się brytyjska ekspedycja w latach 1910-1913.

Od tamtego czasu wśród uczonych trwa spór, co to jest: czy są to idealne równe góry-nunataki, czyli tzw. “czarne skały”, charakterystyczne dla Antarktydy, Grenlandii i Spitsbergenu, czy też raczej ślady jakiejś dawnej cywilizacji?

Przecież, jak twierdzą naukowcy, ok. 100 – 170 mln lat temu, kiedy Antarktyda była częścią dawnego superkontynentu Gondwany, pokrywały ją lasy przypominające tropikalne i normalnie rozwijało się tam życie.


Dysk z Fajstos

Dysk_z_Fajstos

Gliniany, obustronnie zapisany ideogramami dysk znaleziono w 1908 r. w Fajstos – starożytnym mieście na Krecie zamieszkanym od III tysiąclecia p.n.e. Dysk pochodzi prawdopodobnie z okresu 1650-1600 p.n.e. To pierwszy zachowany tekst drukowany w historii ludzkości.

45 znaków, które na nim występują – głowy ludzkie, naczynia, narzędzia, okręty – całkowicie różni się od piśmiennictwa, które wtedy istniało na Krecie. Symbole te przypominają trochę pismo linearne A, ale inna hipoteza głosi, że jest to napis w języku greckim.

Nie wiadomo, czy ten artefakt został na Kretę przywieziony, czy stworzony na miejscu. Jedni widzą w nim jakiś szyfr, inni twierdzą, że w ogóle nie jest to żaden język. Wielokrotne próby odcyfrowania napisu przyniosły kompletnie rozbieżne rezultaty. Oto tylko dwie interpretacje:

“Pan kroczący na skrzydłach po spokojnej ścieżce, gwiazd pogromca, spieniona zatoka, pogromca małych rekinów na pełzającym kwiecie; pan, pogromca końskiej skóry (lub powierzchni skał), pies wspinający się po ścieżce, pies przechylający łapą dzbany z wodą, wdrapujący się po krętej ścieżce, wysuszający bukłak”.

“Pan Najwyższy – bóstwo, tronów mocarnych gwiazda, Pan Najwyższy – słów pociechy delikatność, Pan Najwyższy – proroctw dawca, Pan Najwyższy – jaj białko”. Już sama rozbieżność tych tłumaczeń wskazuje, że tak naprawdę nikt nie ma pojęcia, co jest na tym dysku napisane.

Kryptogramy Beale’a

kryptogramy_Bealea

Trzy zaszyfrowane wiadomości, mające wskazywać miejsce ukrycia na terytorium stanu Wirginia skarbu – złota, srebra i kamieni szlachetnych wartości 30 mln USD. Skarb miał ukryć poszukiwacz złota i myśliwy Thomas Jefferson Beale.

Około 1822 r. zostawił on swojemu przyjacielowi Robertowi Morrisowi w mieście Lynchburg tajemniczą żelazną szkatułkę, w której – jak powiedział – znajdują się “niezwykle cenne dokumenty”. Zastrzegł, że gdyby po 10-ciu latach się nie pojawił, Morris może ją otworzyć. Potem – zniknął na zawsze. Morris otworzył szkatułkę w 1832 r.

W 1865 r. historia ta została po raz pierwszy opisana w broszurze nieznanego autora. Opublikowano też znalezione w szkatułce kryptogramy. Czy to wielka mistyfikacja, czy prawdziwy szyfr do skarbu? Od tego czasu niejeden próbował już go złamać – bezskutecznie. A oryginał broszury spoczywa w Bibliotece Kongresu USA.

Rzymskie dodekaedry

rzymskie_dodekaedry

Tajemnicze niewielkie przedmioty mające od 4 do 11 cm, których przeznaczenie do dziś nie jest wyjaśnione. Są to niewielkie, puste w środku obiekty z kamienia, brązu, żelaza, a nawet złota, mające 12 płaskich pięciokątnych ścian z różnej wielkości otworami.

Pochodzą z II-IV w., ale odkryto je dopiero w wieku XIX w Europie Środkowej i Północnej, a więc na peryferiach Imperium Rzymskiego. Niedawno setki takich przedmiotów wykopano w Niemczech, Austrii, Francji, Holandii, Szwajcarii, w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

Hipotez co to może być nie brakuje. Kości do gry? Świeczniki? Akcesoria do wróżenia? Ozdoby? Urządzenia do kalibracji rur? Dalmierze? Przyrządy do pomiarów geodezyjnych? Czy wreszcie przyrządy do wyrobu rękawiczek na różne rozmiary palców? W rękopisach rzymskich z tamtego okresu nie pojawia się ani jedna wzmianka o tych przedmiotach.

Mapa Piri Reisa

mapa_Piri_Reisa

Jakim cudem na mapie świata wykonanej w 1513 r. przez tureckiego admirała i kartografa Piri Reisa mogły się znaleźć dokładnie odwzorowane wybrzeża Antarktydy, którą odkryto dopiero w 1820 roku?

Do dziś zachowała się tylko 1/3 tej mapy, której widać dokładne zarysy Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie, ale bez zalegającej tam obecnie lodowej pokrywy – tak jak musiała ona wyglądać na długo przed naszą erą.

Niektórzy uczeni twierdzą wręcz, że sporządzenie tak dokładnego zarysu byłoby możliwe wyłącznie przy wykorzystaniu zdjęć lotniczych. Sam Piri Reis pisał, że sporządzając tę mapę kopiował wiele innych map, w tym także starożytnych.

W 1966 r. badający mapę prof. Charles Hapgood doszedł do wniosku, że musiała istnieć jakaś nieznana cywilizacja, która już w zamierzchłych czasach odbywała morskie podróże. To na jej mapach musiał się wzorować Piri Reis.

Dysk Sabu

dysk_ksiecia_Sabu

Znaleziony przez archeologów w 1936 r. w Egipcie w grobowcu księcia Sabu dysk nieustannie budzi więcej pytań niż odpowiedzi. Do czego był wykorzystywany 70-centymetrowy kamienny “talerz” wykonany prawdopodobnie ok. 3 tys. lat p.n.e.?

Jak na naczynie – jest skrajnie niewygodny. Koło – wynaleziono dopiero 1,5 tys. lat później. Tymczasem dysk przypomina współczesne urządzenia do przeprowadzania reakcji chemicznych, ale dlaczego nie ma na nim śladów korozji?

Wykonano go z meta-aleurolitu, materiału wykorzystywanego czasem przez egipskich rzemieślników, nie pękającego przy delikatnej, precyzyjnej obróbce. Trudno też podejrzewać, że to śmigło lub fragment generatora elektrycznego bo skąd by się coś takiego wzięło w tamtych czasach?

Rysunki z Nazca

rysunki_nazca1

System linii, które oglądane z góry przypominają gigantyczne zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne, w południowo – zachodniej części Peru. Leżą na obszarze o wymiarach 50 km na 14 km. Linie przebiegają przez 4 płaskowyże, niektóre mają długość 8 km i szerokość 1 m.

Jaszczurka długości 188 m, 50-metrowy koliber, rośliny, kwadraty i trójkąty oraz setki zagadkowych symboli. Rysunki sporządzono usuwając z powierzchni 20-centymetrową warstwę czerwonego żwiru i odsłaniając jaśniejszą żółtą glebę. Dzięki temu na ciemnym tle widać wyraźne linie.

Kto to stworzył i po co? Uczeni są w tej sprawie podzieleni. Jedno wiadomo na pewno: rysunki powstały zanim pojawili się tam Inkowie. Badacze skłaniają się to tezy, że stworzyli to Indianie Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e.

Podstawowe pytanie brzmi jednak: po co Indianie tworzyli rysunki, których nie mogli zobaczyć z góry? Dla bogów? Po raz pierwszy rysunki zauważono z samolotu dopiero na początku XX w. Dziś każdy może je zobaczyć z góry dzięki Google Earth. Parametry: 14°41’18 S i 75°07’22 W.

rysunki_nazca2

Zobacz także: Starożytni mieli supernowoczesne narzędzia! Jak inaczej mogli to zrobić? (WIDEO)

Reporters.pl 

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow