BBC: Bez polskich maszynistów nie byłoby Holokaustu

By Dział: Historia | 27 stycznia 2017

Kolejna relatywizacja niemieckiego ludobójstwa, tym razem w wydaniu brytyjskiej BBC.

W związku z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu w BBC pojawił się reportaż oparty na wspomnieniach Węgierki, która była więziona w Auschwitz. Do jej tragicznych wspomnień BBC dołączyła od siebie takie sformułowanie:

“Holokaust nie był wyłącznie niemieckim przedsięwzięciem. To wymagało aktywnej współpracy norweskich urzędników, policji francuskiej, polskich maszynistów i ukraińskich organizacji paramilitarnych. Każdy okupowany kraj w Europie miał w tym swoich entuzjastycznych uczestników” – pisze BBC w podrozdziale “Aktywna kolaboracja”.

Być może, gdyby w BBC lepiej znali historię, a nie tylko propagandowe zbitki, którymi szpikują ich w lewicowych szkołach, to wiedzieliby, że ci polscy kolejarze, których nazywają oni “entuzjastycznymi uczestnikami” Holocaustu, wielokrotnie ratowali Żydów z transportów ryzykując, że zostaną za to przez Niemców rozstrzelani na miejscu.


Ogólna wymowa tego reportażu zmierza wyraźnie do rozmycia niemieckiej winy za II-wojenne ludobójstwo. Stawianie na jednej płaszczyźnie polskich maszynistów pociągów z Niemcami, którzy zaplanowali i zorganizowali ludobójstwo oraz osobiście masowo i w sadystyczny sposób je realizowali to kompletne zachwianie proporcji odpowiedzialności za tę potworną zbrodnię.

Po interwencji Ambasady RP w Londynie redakcja BBC usunęła jednak 28 stycznia z tego artykułu wzmiankę o “polskich maszynistach”. Ambasador Arkady Rzegocki wystosował w tej sprawie list do BBC.

“Sugerowanie, że zmuszenie z użyciem siły polskich maszynistów do obsługi połączeń kolejowych i transportów do obozów koncentracyjnych wskazuje na akceptację lub poparcie Polaków dla Holokaustu, wzmacnia błędną świadomość historyczną, która myli sprawców z ofiarami i szkodzi historycznej prawdzie, która musi być przekazana przyszłym pokoleniom” – pisze ambasador.


Tymczasem w dzienniku włoskiej telewizji komercyjnej Canale 5 ponownie pojawiło się określenie Auschwitz jako “polskiego obozu zagłady”. Padło ono w materiale na temat obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tej sprawie po raz kolejny musiała interweniować ambasada RP w Rzymie.

Przypomnijmy, że 10 dni wcześniej określenia “polski obóz zagłady” użyła też czołowa włoska agencja prasowa ANSA.

Czytaj także: Białoruska noblistka oskarża Polaków o mordowanie Żydów (WIDEO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow