Pierwsze skutki zakazu Trumpa: imigranci zawracani z drogi do USA!

By Dział: Społeczeństwo | 28 stycznia 2017

Linie lotnicze przestały wpuszczać ich na pokład samolotów po otrzymaniu ostrzeżenia, że i tak zostaną zawróceni z Nowego Jorku.

Egipskie linie EgyptAir nie wpuściły do samolotu w Kairze 5-osobowej rodziny z Iraku po tym jak lotnisko JFK w Nowym Jorku uprzedziło, że ludzie ci nie dostaną zgody na wjazd do Stanów Zjednoczonych.

Pomimo, że imigranci byli eskortowani przez pracowników ONZ, nie zostali wpuszczeni. Przenocują na lotnisku w Kairze i wrócą do Irbilu w Iraku, skąd przybyli – podaje Associated Press. Wcześniej w ten sam sposób zawrócono w Kairze Jemeńczyka.

Z kolei holenderskie linie lotnicze KLM nie wpuściły na pokłady swoich samolotów w różnych krajach 7-miu imigrantów z krajów muzułmańskich. “Chętnie byśmy ich zawieźli do USA, ale otrzymaliśmy informację, że są tam na liście osób niepożądanych” – poinformował przedstawiciel linii Manel Vrijenhoek.


To pierwsze skutki wprowadzenia przez prezydenta Donalda Trumpa w piątek 3-miesięcznego zakazu przyjmowania jakichkolwiek imigrantów z 7-miu krajów islamskich: Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

Obejmuje on także posiadaczy Zielonych Kart, osoby mające już pozwolenie na pobyt w USA lub amerykańską wizę, które w chwili wydania zakazu przebywały akurat poza terytorium Stanów Zjednoczonych. Wyjątek stanowią ci, których przyjazdu wymaga – jak to określono – interes narodowy USA, czyli zapewne bardzo nieliczni.

Amerykańskie władze zawiesiły też program imigracyjny dla 85 tys. uchodźców wojennych z Bliskiego Wschodu. W reakcji na to pakistańska działaczka praw człowieka i noblistka Malala Yousafzai oświadczyła, że z tego powodu “pęka jej serce”.


“Proszę się nie odwracać plecami do najbardziej bezbronnych dzieci i rodzin na świecie. Oni przecież pomogliby budować pana kraj” – zaapelowała do Donalda Trumpa.

Z kolei ministerstwo spraw zagranicznych Iranu zapowiedziało, że w odwecie za wydania zakazu wjazdu do USA dla jego obywateli zmniejszy liczbę irańskich wiz wydawanych Amerykanom – podaje agencja IRNA.

Czytaj także: Trump zatrzymuje imigrację do USA i rozpoczyna budowę muru!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow