Kwicząca hybryda! Genetycy skrzyżowali człowieka ze świnią (FOTO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 28 stycznia 2017

O szokującym eksperymencie naukowym informuje BBC.

Amerykańscy uczeni po raz pierwszy stworzyli hybrydę człowieka ze świnią. Do świńskiego embrionu wprowadzono ludzkie komórki, a następnie wszczepiono zarodek maciorze. Zarodek przeżył jednak tylko 28 dni, po czym go zabito, gdyż  – jak przyznają uczeni – rozwój ten był mało efektywny, a ponadto nie chcieli oni doprowadzić do porodu “z przyczyn etycznych”.

To pierwszy na świecie taki eksperyment w zakresie tworzenia zwierzęco – ludzkich mutantów. “Po raz pierwszy udowodniliśmy, że ludzkie komórki mogą rosnąć wewnątrz dużego zwierzęcia” – cieszy się prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte z Salk Institute. Wprawdzie w tym eksperymencie ludzkich komórek było niewiele – tylko 0,001 proc., ale jednak.

Teraz uczeni planują zacząć hodowlę ludzkich komórek w zwierzętach na masową skalę w celu produkcji organów do przeszczepów. Prof. Belmonte ubolewa jednak, że człowiek i świnia są tak bardzo od siebie oddalone w rozwoju ewolucyjnym. W szczególności eksperymenty utrudnia fakt, że ciąża trwa u świni tylko niecałe 4 miesiące.


Naukowców może to rzeczywiście martwi, ale większość zwykłych ludzi, dla których słowo etyka coś znaczy, będzie się raczej cieszyć z niemożności kontynuowania tej “radosnej genetycznej twórczości”.

Uczeni znaleźli jednak wyjście z sytuacji – zamierzają przerzucić się ze świń na krowy, u których ciąża trwa tyle samo, co u człowieka. Według naukowców, oprócz hodowli na przeszczepy, na chimerach będzie też można testować nowe lekarstwa i zarażać je różnymi chorobami w celu prowadzenia obserwacji.


Dlatego uczeni zamierzają doprowadzić do zniesienia w Stanach Zjednoczonych zakazu finansowania takich badań. Przyznają jednak, że na przeprowadzenie całego takiego procesu do końca, czyli aż do urodzenia ludzko – zwierzęcej chimery “społeczeństwo nie jest jeszcze przygotowane”.


Dr Jun Wu, który również uczestniczył w tym szokującym eksperymencie mówi, że strach przed hodowaniem ludzkich chimer jest zakorzeniony w mitologii greckiej, gdzie były one przerażającymi istotami. “Ale przecież anioły również są chimerami, więc takie hybrydy mogą się też kojarzyć pozytywnie” – uzasadnia.

skrzyzowanie_czlowieka_ze_swinia

Czytaj także: W USA zamierzają hodować ludzkie chimery!

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow