Coś zaczęło masowo zabijać galaktyki! (WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 30 stycznia 2017

Tajemnicze zjawisko dosłownie pożera kolejne galaktyki – zniknęło ich już 11 tys. To się nie powinno wydarzyć – mówią uczeni.

Według astronomów z Międzynarodowego Centrum Badań Radio-Astronomicznych ICRAR, za masowe znikanie galaktyk może być odpowiedzialna tzw. “ciemna materia”, nieemitująca i nieodbijająca promieniowania elektromagnetycznego. Jej istnienie zdradzają tylko powodowane przez nią efekty grawitacyjne.

Rozgrzana międzygalaktyczna plazma dosłownie “obdziera” galaktyki z gazów, przez co zanikają znajdujące się tam gwiazdy. To zjawisko jest bardziej powszechne niż dotychczas sądziliśmy – przyznają badacze w piśmie naukowym “Monthly Notices of the Royal Astonomical Society”.

Ciemnej materii może być w tych galaktykach nawet 1000 razy więcej niż w naszej Drodze Mlecznej – ocenia Toby Brown z ICRAR. “Można to porównać do wielkiej kosmicznej miotły, która sunie przez galaktykę, wymiatając z niej wszystko na swojej drodze” – mówi uczony. Fachowo nazywa się to “proces ciśnieniowego wytłoczenia”.


Naukowcy szacują, że ta groźna “ciemna materia” stanowi 27 proc. całej materii Wszechświata. Do obserwacji kolejnych zabijanych galaktyk używają oni teleskopu w Apache Point Observatory w Nowym Meksyku.


Czytaj także: „Złote bombardowanie” z Kosmosu zabiło życie na Ziemi!


Reporters.pl [Nauka-Kosmos-Tajem]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow