Kosmiczne złoże żelaza i złota warte 10 trylionów USD! Psyche załamałaby światową gospodarkę (FOTO, WIDEO)

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 31 stycznia 2017

Jeśli ludzkość mogłaby to eksploatować, ceny żelaza, złota, niklu i innych metali spadłyby do zera. Psyche jest warta 100 razy więcej niż cała światowa gospodarka.

Psyche to asteroida orbitująca między Marsem a Jawiszem. Amerykańska agencja kosmiczna NASA postanowiła wysłać na nią misję w ramach tzw. niskobudżetowego Projektu Discovery. Pierwszy statek kosmiczny wyruszy na Psyche w październiku 2023 r. i dotrze na oddaloną o 370 mln km asteroidę w 2030 r., mijając po drodze w 2025 r. Marsa – donosi “Science Daily”.

Misja jest tania, gdyż statek będzie napędzany energią słoneczną. Po dotarciu do Psyche będzie on przez 20 miesięcy krążył wokół asteroidy dokładnie ją badając przy użyciu najbardziej nowoczesnych instrumentów – magnetometrów, kamer wielospektralnych, spektrometrów i urządzeń emitujących fale radiowe.

Psyche_asteroida


Uczeni przyznają, że Psyche to jeden z najbardziej tajemniczych obiektów kosmicznych, jakie udało im się dotychczas zaobserwować. Prawdopodobnie miała początkowo stać się planetą, ale w wyniku jakiejś gigantycznej katastrofy przy powstawaniu Systemu Słonecznego rozerwało ją na kawałki.

Teraz jej dawne jądro o średnicy ok. 200 km, zbudowane niemal wyłącznie z żelaza i niklu, a także ze złota, platyny, miedzi i innych cennych metali orbituje w kosmosie.


“To jedyny taki obiekt w Układzie Słonecznym. Badając tę asteroidę mamy unikalną okazję poznać wygląd i procesy zachodzące w jądrach planet bez zagłębiania się w nie” – przyznaje kierująca misją NASA Linda Elkins-Tanton z Uniwersytetu w Arizonie.


Psyche_asteroida1

Niestety, a może na szczęście, tego latającego kosmicznego bogactwa nie jesteśmy w stanie w żaden sposób ściągnąć na Ziemię. “Zresztą co byśmy z tym robili i jakby wyglądała światowa gospodarka, gdyby nagle wartość wszystkich cennych surowców spadła do zera?” – żartują uczeni.

Nie byliby oni jednak sobą, gdyby nie zaczęli już myśleć nad przyszłym wykorzystaniem Psyche tym bardziej, że w grudniu ub. roku stwierdzono, że oprócz metali jest na niej również woda. Może się więc okazać, że kiedy w końcu dojdzie do kolonizacji Marsa, Psyche stanie się swoistym “przystankiem kosmicznym” dla naszych pojazdów, a może nawet swoistą “latającą hutą”.

Czytaj także: Asteroida minęła nas pędem dosłownie o włos!

Reporters.pl [Nauka-Kosmos-Tajem]

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow