Rosja ustanawia granicę z Białorusią! Od tej pory przyjaźń tylko przez płot?

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 1 lutego 2017

Najbliżsi sojusznicy coraz dalej od siebie?

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji ustanowiła strefę graniczną z Białorusią, po raz pierwszy w historii.

Rozporządzenia w tej sprawie wydał Dyrektor FSB Aleksandr Bortnikow, opublikowano je na rosyjskim portalu informacji prawnej. Jak podaje Interfax, strefę graniczną z Białorusią ustanowiono w celu “stworzenia niezbędnych warunków dla ochrony granicy państwowej Federacji Rosyjskiej”.

Teraz Białorusini nie będą więc mogli swobodnie przekraczać w dowolnym miejscu granicy z Rosją, która od rozpadu Związku Sowieckiego istniała faktycznie jedynie na papierze. W rzeczywistości nie było tam ani kontroli celnej, ani paszportowej.


Teraz ma się to zmienić. Białorusini będą mogli przekraczać granicę z Rosją tylko na ściśle wyznaczonych przejściach granicznych z rosyjskimi obwodami – Smoleńskim, Pskowskim i Briańskim. Granica Rosji z Białorusią ma wyglądać tak samo jak z Ukrainą, Łotwą i Estonią.

Rosjanie ustawiają też wzdłuż pasa granicznego znaki ostrzegające przed bezprawnym wstępem i zwiększają liczbę patroli granicznych. Dodajmy, że już wcześniej Kreml wprowadził zakaz przekraczania granicy przez obcokrajowców jadących tranzytem przez Białoruś do Rosji główną trasą Mińsk – Moskwa. Niedawno zatrzymano na niej m.in. polskich dyplomatów.

Eksperci zwracają uwagę, że coraz większe ograniczenia na granicy białorusko – rosyjskiej następują w tym samym czasie, gdy władze Białorusi nieoczekiwanie zniosły wizy dla obywateli krajów Unii Europejskiej i USA przylatujących do tego kraju przez lotnisko w Mińsku.


Można więc powiedzieć, że im bardziej Białoruś otwiera się od zachodu, tym bardziej Rosja zamyka się przed nią od wschodu. Towarzyszą temu pojawiające się raz po raz spekulacje o możliwości obalenia Aleksandra Łukaszenki przez kierowany z Rosji zamach stanu.

Czytaj także: Kompanie strzelców obsadzają granicę Białorusi z Rosją! Mają odeprzeć atak hybrydowy Putina

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow