Kuwejt idzie w ślady Trumpa: zakaz wjazdu dla obywateli 5-ciu państw

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 2 lutego 2017

Muzułmański kraj zakazał wjazdu muzułmanom!

Kuwejt wydał zakaz wjazdu dla obywateli 5-ciu państw muzułmańskich – Pakistanu, Afganistanu, Syrii, Iraku i Iranu – donoszą arabskie portale internetowe. Mieszkańcy tych krajów nie dostaną kuwejckich wiz. Państwa te są niestabilne, ale zniesiemy zakaz jeśli sytuacja w nich poprawi się – informują kuwejckie władze.

Najwyraźniej Kuwejt postanowił pójść śladem Stanów Zjednoczonych, które na polecenie Donalda Trumpa wydały kilka dni temu analogiczny zakaz. Jednak lista krajów, które zostały nim objęte jest nieco inna: USA umieściły na niej także Sudan, Libię, Somalię i Jemen, nie umieściły zaś Afganistanu i Pakistanu.

W kwestii Pakistanu informacje są zresztą sprzeczne – władze tego kraju twierdzą, że również Kuwejt nie zakazał wjazdu Pakistańczykom. W przypadku zakazu dla Irańczyków zadecydował zapewne fakt, że dominują wśród nich szyici, a Kuwejt jest w większości sunnicki.


W przypadku pozostałych krajów chodzi o obawy przed terrorystami z Al-Kaidy, Państwa Islamskiego i Talibami. Przypomnijmy, że w 2015 r. w zamachu ISIS na szyicki meczet w Kuwejcie zginęło 27-miu obywateli tego kraju, a 227-miu zostało rannych.

Ponadto Kuwejt od dawna obawia się, że w wyniku napływu obcokrajowców kraj utraci swoją wewnętrzną spójność – już obecnie spośród 4,2 mln mieszkańców tylko mniej niż 1/3 to rodowici Kuwejtczycy.

Czytaj także: Pierwsze skutki zakazu Trumpa: imigranci zawracani z drogi do USA!


Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow