Białoruś pilnie mobilizuje rezerwistów! Boją się ataku Rosji?

By Dział: Armia i Wojna | 2 lutego 2017

Białoruskie Ministerstwo Obrony rozpoczęło pilną mobilizację rezerwistów – podaje Telewizja Belsat.

Powołania na ćwiczenia wojskowe ma w ciągu najbliższych dni dostać 3 tys. rezerwistów z obwodów mińskiego, mohylewskiego i witebskiego. Trafią do 231-ej brygady artylerii i do jednej z brygad zmechanizowanych. Z wojskowych magazynów pobierana jest broń.

Mobilizacja ma służyć “sprawdzeniu gotowości bojowej białoruskiego wojska”. Dowodzi nią szef białoruskiego Sztabu Generalnego, wiceminister obrony Oleg Białakoniew. Łącznie sprawdzona ma zostać gotowość bojowa 30-tu jednostek armii białoruskiej, a także odporność sprzętu na warunki zimowe i funkcjonowanie obrony przeciwlotniczej.

Mobilizacja odbywa się w czasie kiedy media donoszą o coraz większych napięciach politycznych na linii Moskwa – Mińsk i możliwości rosyjskiego zamachu stanu na Białorusi. Szczególne zaniepokojenie Białorusinów budzą planowane masowe przerzuty wojsk rosyjskich na Białoruś w ramach zapowiedzianych na ten rok manewrów “Zachód-2017”.


Przypomnijmy, że w odróżnieniu od lat poprzednich w tym roku przybędzie na nie ogromna liczba rosyjskich oddziałów. Część białoruskich obserwatorów obawia się, że może to być wstęp do rosyjskiej aneksji Białorusi. Czytaj o tym więcej: Aneksja Białorusi? Tysiące wagonów z wojskiem Rosji jedzie na zachód!

Dodajmy, że już wcześniej pojawiły się doniesienia o obsadzaniu granicy Białorusi z Rosją przez białoruskie kompanie strzelców.

Czytaj także: Rosja ustanawia granicę z Białorusią! Od tej pory przyjaźń tylko przez płot?


Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow