Zaczęło się! USA znoszą sankcje wobec… bezpieki Rosji

By Dział: Polityka | 2 lutego 2017

Jednocześnie administracja Trumpa wprowadziła obostrzenia wobec Ukrainy.

Ministerstwo Finansów USA zniosło zakaz prowadzenia przez amerykańskie firmy transakcji z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji. Jak wynika z opublikowanego właśnie dokumentu Generalna Licencja nr 1, ponownie dopuszczalne są “wszystkie transakcje i działania finansowe, z określonymi wyjątkami”, gdzie uczestnikiem z Rosji jest Federalna Służba Bezpieczeństwa.

Zakaz utrzymywania kontaktów gospodarczych i finansowych z rosyjskim FSB wprowadziła administracja poprzedniego prezydenta Baracka Obamy 1 kwietnia 2015 r. i następnie rozszerzyła go 28 grudnia 2016 r., tuż przed końcem jego kadencji.

Jak widać prezydent Donald Trump postanowił to natychmiast zmienić i umożliwić amerykańskim firmom współpracę finansową z rosyjską bezpieką. Dotyczy to m.in. importu do Rosji amerykańskich wyrobów elektronicznych, gdzie jako pośrednik występują właśnie rosyjskie służby specjalne.


Wcześniej amerykański Departament Skarbu zniósł też zakaz współpracy z rosyjską federalną agencją “GławGosEkspertiza”, która zajmuje się zatwierdzaniem dokumentacji projektów budowlanych, dróg, obiektów obrony i bezpieczeństwa.

Tymczasem Departament Konsularny MSZ Ukrainy poinformował, że nowa administracja USA wprowadziła obostrzenia w zakresie wydawania amerykańskich wiz Ukraińcom. Od tej pory, aby uzyskać wizę obywatel Ukrainy będzie musiał zostać osobiście przesłuchany przez konsula USA w budynku amerykańskiej placówki. Wcześniej wystarczyło złożyć tam dokumenty na wizę.

Wyjątek od tej reguły mają stanowić osoby, którym termin ważności poprzedniej amerykańskiej wizy wygasł mniej niż rok przed złożeniem wniosku o kolejną. Jest oczywiste, że w przypadku zdecydowanej większości Ukraińców, w tym aplikujących o wizę po raz pierwszy, nowe przepisy znacznie spowolnią jej uzyskanie i zwiększą liczbę odrzucanych wniosków.


Władze Stanów Zjednoczonych wprowadziły te obostrzenia wobec Ukraińców w ramach wydanego niedawno dekretu Donalda Trumpa o zapobieganiu przedostawania się terrorystów do USA. Jak widać, dotknął on więc nie tylko kraje muzułmańskie.

Czytaj także: Putin napisał do Trumpa, żeby nie wysyłał wojsk do Polski

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow