Trump zagroził wysłaniem wojska do Meksyku!

By Dział: Armia i Wojna Polityka | 2 lutego 2017

Jak podaje Associated Press, Donald Trump przeprowadził agresywną rozmowę telefoniczną z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto i poniżył go, grożąc wysłaniem do tego kraju amerykańskich wojsk.

“Macie tam bandę złych facetów (hombres) i nie robicie wystarczająco dużo, aby ich zatrzymać. Wasze wojsko jest wystraszone. Nasze nie jest. Więc mogę je wysłać, aby się tym zajęli” – ostrzegł Trump, mając prawdopodobnie na myśli walkę z przemytnikami narkotyków. Jednak z zapisu rozmowy cytowanego przez AP nie wynika jednoznacznie, że o nich właśnie chodziło.

Rozmowę obu prezydentów miała też słyszeć meksykańska dziennikarka Dolia Estevez. Według niej, “była ona bardzo ordynarna, a Trump poniżył prezydenta Nieto”. Biały Dom nie skomentował tych informacji.

Natomiast rzecznik meksykańskiego prezydenta Eduardo Sanchez – choć potwierdził, że rozmowa miała miejsce – to zapewnił, że odbyła się ona “w duchu szacunku”, a prezydent USA nie groził swojemu rozmówcy wysłaniem wojska. “To absolutny fałsz” – podkreślił.


Obserwatorzy zwracają jednak uwagę, że meksykańskie władze i tak nigdy by się nie przyznały do poniżenia ich prezydenta, gdyż nic tak nie uderza obecnie w jego wizerunek wśród obywateli jak nieustanne oskarżenia o słabość i nadmierną ustępliwość wobec Trumpa.

Dodajmy, że jeszcze przed tą rozmową prezydent Meksyku odwołał swoją planowaną wizytę w USA. Meksykańskie władze kategorycznie zapowiadają też, że nie będą współfinansować muru, który na granicy z Meksykiem chce zbudować Trump, aby powstrzymać napływ do USA nielegalnych imigrantów i narkotyków z tego kraju.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu między obydwoma państwami doszło do kolejnej konfrontacji – tym razem na tle handlu zagranicznego. Biały Dom zasugerował bowiem, że zacznie pobierać 20-procentowy podatek od meksykańskich towarów importowanych do USA, aby sfinansować budowę wspomnianego muru.


Dodajmy, że dzienne obroty handlowe między Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem to obecnie 1,6 mld USD.

Czytaj także: Zaczęło się! USA znoszą sankcje wobec… bezpieki Rosji

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow