Bunt w Departamencie Stanu! USA anulowały 100 tys. amerykańskich wiz

By Dział: Polityka Społeczeństwo | 3 lutego 2017

W amerykańskiej administracji zaczyna narastać anarchia. Urzędnicy bojkotują dekret prezydenta Donalda Trumpa o ograniczeniu imigracji do Stanów Zjednoczonych.

Od momentu wydania dekretu tydzień temu władze USA anulowały ponad 100 tys. wydanych wcześniej amerykańskich wiz – ujawnił przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości, cytowany przez “Washington Post”.

Przypomnijmy, że dekret ten na 90 dni wstrzymuje wydawanie wiz obywatelom krajów, skąd najczęściej przybywają terroryści – Iraku, Iranu, Syrii, Sudanu, Libii, Jemenu i Somalii. Dekret zawiesza też bezterminowo przyjmowanie uchodźców z Syrii.

Tymczasem do zbiorowego pozwu sądowego przeciwko imigracyjnemu dekretowi Trumpa przyłączyło się trzech prokuratorów generalnych ze stanów Nowy Jork, Massachusetts i Waszyngton. Pozew wniosły amerykańskie organizacje praw człowieka, a poparli go m.in. założyciel kompanii Amazon Jeff Bezos, korporacja Microsoft i kilka innych dużych firm.


Demokraci w Senacie zamierzają uchwalić ustawę, która unieważni ten dekret prezydenta. Zbuntowało się też 900 urzędników Departamentu Stanu – podpisali oni petycję, w której krytykują dekret prezydenta.

Przedstawiciel Białego Domu Sean Spicer ostrzegł ich, że jeśli nie poprą dekretu Trumpa zostaną zwolnieni z pracy. Już wcześniej Trump zwolnił Prokurator Generalną USA Sally Yates, która również wystąpiła przeciw dekretowi.

Z kolei szef policji Los Angeles Charlie Beck zapowiedział, że jego funkcjonariusze nie będą realizować dekretu Trumpa i nie podejmą akcji deportowania imigrantów z Kalifornii. “To nie jest nasza sprawa” – oświadczył.


Tymczasem amerykańskie społeczeństwo jest w tej kwestii podzielone, chociaż przeważają zwolennicy dekretu ograniczającego imigrację. We wspólnym sondażu Ipsos i Reutersa poparło go 49 proc. badanych, a przeciwko było 41 proc.

Czytaj także: Kuwejt idzie w ślady Trumpa: zakaz wjazdu dla obywateli 5-ciu państw

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow