Roboty wyrzuciły ludzi z pracy! Produkcja wzrosła o 250 proc. Jesteśmy zbędni?

Chińskie zakłady produkujące smartfony w Dongguan zastąpiły 90 proc. swoich pracowników robotami. Skutek: produkcja wzrosła o 250 proc., a liczba usterek spadła o 80 proc. – donosi “Monetary Watch”.

W czasie gdy część światowych liderów ma obsesję na punkcie powstrzymywania imigracji do ich kraju by utrzymać miejsca pracy dla swoich obywateli, stopniowo, ale nieubłaganie pojawia się zupełnie nowe zagrożenie: roboty. Oczywiście jedne zawody są bardziej narażone, inne mniej, ale faktycznie w ogóle nie jesteśmy do tego przygotowani – pisze “ZME Science”.

Jeszcze do niedawna fabryka Changying Precision Technology Company zatrudniała 650-ciu pracowników, teraz zostało ich tylko 60-ciu. Ich zadania przejęły roboty i zautomatyzowane linie produkcyjne. Zresztą wkrótce w zakładzie pozostanie tylko 20 osób – zapowiada główny manager Luo Weiqiang.

O takich przypadkach będziemy słyszeć coraz częściej. Na przykład koncern Adidas zapowiedział już, że przestawi swoją produkcję na zakłady obsługiwane wyłącznie przez roboty. Ale nie tylko fabryki zaczynają eliminować ludzi ze swojego personelu, zastępując ich robotami. W Japonii pojawiły się już także roboty nadzorujące pracę ludzi i wydające im polecenia.


Według raportu dr Carla Benedikta Frey’a i prof. Michaela Osborne’a z Uniwersytetu w Oksfordzie, z 90-procentowym prawdopodobieństwem można zakładać, że roboty całkowicie przejmą takie zawody jak… tu następuje niezwykle długa lista zajęć, gdzie ludzie staną się wkrótce zbędni:

Murarze, analitycy finansowi, urzędnicy i doradcy podatkowi, rzeźnicy i masarze, sprzedawcy sklepowi, technicy geologiczni i naftowi, szwaczki, analitycy baz danych, zegarmistrze, urzędnicy bankowi, rewidenci, intendenci, sekretarki, operatorzy radiowi, kasjerzy, hostessy w restauracjach i hotelach, agenci nieruchomości, technicy dentystyczni, opryskiwacze pestycydów, operatorzy telefonii, kucharze, sprzątaczki, kamieniarze i wiele, wiele innych.


“Roboty przejmą nasze miejsca pracy, czy nam się to podoba czy nie. I chyba żaden kraj nie jest dziś na to przygotowany” – ostrzega autor i przyznaje, że ma w tej kwestii mieszane odczucia.


“Z jednej strony jest to ekscytujące. Wchodzimy w nową erę automatyzacji, a technologia sięga imponujących szczytów. Dzięki temu możemy bardziej efektywnie korzystać z zasobów, a ludzie nie muszą wykonywać bezmyślnych, powtarzalnych zajęć i mogą skupić się na innych rzeczach. Problem w tym, że tych “innych rzeczy” może już nie być…” – zauważa “ZME Science”.

Czytaj także: Koszmar! Roboty do uprawiania seksu zastąpią ludzi (FOTO)

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow