USA zapowiadają zdjęcie sankcji z Rosji! Ukraina oburzona

By Dział: Armia i Wojna Polityka | 5 lutego 2017

Wiceprezydent USA Mike Pence zasugerował, że w najbliższych miesiącach Stany Zjednoczone zniosą sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu i agresję w Donbasie.

W wywiadzie dla ABC News Pence przyznał, że decyzja ta może zostać podjęta w zamian za wspólną walkę Rosji z USA przeciwko islamistom w Syrii. Z kolei agencja Bloomberg zapytała o to czołowych amerykańskich ekspertów i okazało się, że aż 2/3 z nich przewiduje zniesienie sankcji wobec Moskwy w ciągu najbliższego roku.

“Czy sankcje wobec Rosji zostaną utrzymane tak długo jak Rosja będzie naruszać rozejm na Ukrainie?” – zapytał amerykańskiego wiceprezydenta dziennikarz. “Na to pytanie odpowiemy w ciągu najbliższych miesięcy. To zależy, czy zobaczymy zmianę postawy Rosji i możliwość działania we wspólnym interesie” – odpowiedział Pence, wskazując na walkę z tzw. Państwem Islamskim.

“Rosja ma wspólny z nami interes w konfrontacji z radykalnym islamskim terroryzmem i mamy możliwość wspólnego działania. Myślę, że prezydent Trump szuka możliwości odnowienia naszych relacji z Rosją” – uzasadniał amerykański polityk.


Przeciwko zniesieniu sankcji wobec Rosji stanowczo protestują jednak nie tylko amerykańscy Demokraci, ale także duża część własnego obozu Trumpa z Partii Republikańskiej. Zażartym krytykiem tego pomysłu jest m.in. wpływowy republikański senator i były kandydat w wyborach prezydenckich John McCain z Arizony.

Nie chce on nawet słyszeć o żadnym “partnerstwie z Rosją”. “Putin nigdy nie będzie naszym partnerem, w tym także w walce z ISIS. Jeśli nasz przywódca myśli inaczej, to jest to naiwne i niebezpieczne” – ostrzega senator.

Tymczasem Donald Trump wystąpił w obronie Władimira Putina, którego w rozmowie z prezydentem dziennikarz Fox News nazwał “mordercą”. “Jest dużo morderców. My w Ameryce też mamy dużo morderców. Czy sądzi pan, że nasz kraj jest taki niewinny?” – odpowiedział Trump i dodał, że “szanuje Putina”.


“Lepiej pogodzić się z Rosją, niż nie. Jeśli Rosja pomoże nam walczyć z Państwem Islamskim w naszym najważniejszym boju z terroryzmem, to byłoby dobrze” – oświadczył amerykański prezydent, który wcześniej przez 40 minut rozmawiał z Putinem telefonicznie.

Przypomnijmy, że z podobną sugestią zniesienia sankcji wobec Rosji wystąpił też przewodniczący obecnie OBWE minister spraw zagranicznych Austrii Sebastian Kurz. Wywołało to oburzenie w Kijowie. Szef ukraińskiej dyplomacji Paweł Klimkin nazwał ten pomysł “logiką szaleńca”.

“Nie widzę w tym sensu. Chcecie zrobić ustępstwo dla Rosji, która twierdzi, że ma prawo zmieniać granice w Europie i według własnego widzimisię napadać na swoich sąsiadów. Chcecie stymulować przestępcę, żeby w tym roku zabił mniej ludzi niż w ubiegłym. Czy to nie logika szaleńca?” – pyta ukraiński minister w wywiadzie dla austriackiego magazynu “Profil”.

Czytaj także: Zaczęło się! USA znoszą sankcje wobec… bezpieki Rosji

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow