Wyrok szariatu: oślepić! Chyba, że…

Oko za oko, ząb za ząb – taki jest wyrok Sądu Najwyższego w Iranie.

Jak podaje “Daily Telegraph”, skazana kobieta zostanie oślepiona za to, że dwa lata temu w mieście Dehdasht oblała twarz innej kobiety kwasem, przez co ta straciła wzrok. Sąd zastosował prawną zasadę szariatu zwaną Qisas, czyli legalny odwet za spowodowanie u kogoś poważnych urazów ciała.

Ponieważ w tym przypadku ofiara straciła jedno oko (powyżej pokazuje swoje zdjęcie sprzed ataku), napastniczce również zostanie wyłupione oko. “Zadanie ślepoty na jedno oko, wypłata “krwawych pieniędzy”, czyli rekompensata finansowa i 7 lat więzienia – oto potwierdzony wyrok Najwyższego Sądu” – orzekł irański sędzia Kohgiluyeh Majid Karami.

Istnieje jednak szansa ocalenia skazanej przed tą egzekucją. Decydujący głos należy w tej sprawie do ofiary i jej rodziny. Jeśli krewni skorzystają z przysługującego im prawa łaski i przyjmą przeprosiny od skazanej – do wyłupienia oka nie dojdzie.


Działacz praw człowieka z Teheranu Mohammad Surizad wraz z innymi aktywistami apeluje więc do poszkodowanej i jej rodziny, aby skorzystali z tej możliwości i nie kazali kobiety oślepiać. Domaga się tego również Amnesty International, która wzywa Iran do całkowitego odstąpienia od kar cielesnych.

Prawo Qisas, czyli “oko za oko”, obowiązuje w Iranie od czasu Rewolucji Islamskiej z 1979 r. Kary takie można wymierzać także w przypadku zabójstwa. Rodzina ofiary może zażądać kary śmierci dla mordercy albo ułaskawić go, zadowalając się jedynie rekompensatą finansową.

Dotychczas Qisas stosowano bardzo rzadko. Ostatnio jednak irański wymiar sprawiedliwości zaniepokoił się rosnącą w kraju liczbą ataków z użyciem kwasu i najwyraźniej postanowił powrócić do takich kar.


Kilka lat temu w Iranie głośny był przypadek kiedy inna kobieta została oślepiona kwasem za to, że odrzuciła ofertę małżeńską. Wtedy również skazano sprawcę na wykłucie oczu, ale w ostatniej chwili poszkodowana zdecydowała się ułaskawić swojego oprawcę.

Z kolei w listopadzie ub. roku mężczyzna został skazany w Teheranie na pozbawienie obu oczu za oślepienie kwasem 4-letniej dziewczynki w 2009 r. Tym razem wyrok wykonano.

Czytaj także: Wojna z kobietami, o której nikt nie wie. Duszone, palone, rozszarpywane przez psy

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow