Ponad 900 dzieci zabitych w Afganistanie!

By Dział: Armia i Wojna | 6 lutego 2017

Poinformowała o tym misja Organizacji Narodów Zjednoczonych w ogarniętym wojną domową kraju.

Według danych ONZ, 923 dzieci zostało zabitych w Afganistanie w czasie działań wojennych w ubiegłym roku. To był najgorszy rok dla dzieci od kiedy zaczęliśmy zbierać takie dane, liczba zabitych wzrosła o 25 proc. w porównaniu do roku ubiegłego – przyznają pracownicy misji, cytowani przez Associated Press.

Najbardziej krwawe żniwo wśród dzieci zbierają eksplozje niewypałów pozostawionych przez walczące strony i min – pułapek podkładanych przez Talibów. Liczba ofiar takich wybuchów wzrosła aż o 66 proc. – informuje raport ONZ.

Łącznie liczba zabitych w Afganistanie cywilów była 2016 r. najwyższa od 2009 r., od kiedy misja ONZ zaczęła dokumentować te fakty. W ciągu roku zginęło 3498-miu cywilów, a 7920 osób zostało rannych.


“Kolejny rok, kolejny wzrost liczby zabitych, kolejny ponury rekord” – przyznał na konferencji prasowej przedstawiciel Narodów Zjednoczonych w Afganistanie, Tadamichi Yamamoto.

“Sytuacja humanitarna na większości terytorium kraju gwałtownie się pogorszyła w ciągu ostatnich 12-tu miesięcy. Kiedy wraz z końcem zimy ponownie rozpocznie się tradycyjny sezon walk, będzie jeszcze gorzej” – ostrzega szefowa organizacji “Ratujcie Dzieci” w Afganistanie Ana Locsin.

Przypomnijmy, że wojna w Afganistanie trwa już 15 lat. Terroryści z organizacji Talibów przeszli w 2016 r. do ofensywy w wielu regionach kraju, wypierając z nich siły rządowe, wspierane przez Stany Zjednoczone.


W 2014 r. prezydent Barack Obama ogłosił oficjalne zakończenie misji USA i NATO w Afganistanie. Amerykańskie wojska nadal tam jednak przebywają, a samoloty USA regularnie atakują pozycje Talibów.

Czytaj także: Państwo Islamskie odbiło strategiczne miasto! (WIDEO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow