Niemiecka gospodarka załamuje się! Niepokojące dane

By Dział: Gospodarka i Pieniądze | 7 lutego 2017

W grudniu produkcja przemysłowa w Niemczech gwałtownie spadła. To najgorszy wynik od 2009 r. – podaje Reuters, powołując się na opublikowane we wtorek dane niemieckiego Ministerstwa Gospodarki.

Grudniowy spadek produkcji wyniósł aż 3 proc. w stosunku do listopada i 0,7 proc. w stosunku do poprzedniego grudnia. To największy miesięczny spadek od prawie 8-miu lat. Analitycy są zaskoczeni – przewidywali wzrost produkcji o 0,4 proc.

Najbardziej spadła produkcja tzw. dóbr kapitałowych, czyli maszyn, urządzeń i półfabrykatów – aż o 5,4 proc. Spadek produkcji dóbr konsumpcyjnych wyniósł 3,1 proc., a pośrednich – 1,1 proc. Produkcja energii spadła o 0,9 proc.

Grudniowy spadek nastąpił po niewielkich tylko wzrostach produkcji w październiku i listopadzie. W wyniku tego cały IV kwartał zamknął się więc rezultatem ujemnym -0,1 proc.


Ekonomista ING Carsten Brzeski zapewnia jednak Reutersa, że “choć wygląda to dramatycznie, grudniowy spadek należy przyjmować z przymrużeniem oka”. Według niego, wpłynęły na to niezwykle niskie temperatury i nietypowy w ubiegłym roku “efekt bożonarodzeniowy” w handlu.

Niektórzy eksperci zwracają też uwagę, że wpływ na gospodarkę Niemiec ma też niepewność co do tego, w którą stronę pójdą teraz ich najwięksi partnerzy handlowi – Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Analitycy zauważają jednak, że najnowsze dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle są najlepsze od grudnia 2014 r., więc w najbliższych miesiącach sytuacja – teoretycznie – powinna się poprawić.


Czytaj także: Liczba imigrantów biorących zasiłki podwoiła się! Nie pracują. Ile udźwignie niemiecki socjal?

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow