Własna mini-elektrownia i Wi-Fi w… brzuchu! Pracuje na kwasie żołądkowym

By Dział: Nauka i Odkrycia W popularnych | 8 lutego 2017

Ten mikroskopijny generator energii stanie się chyba najdziwniejszym wynalazkiem tego roku. Ale dla medycyny może mieć kolosalne znaczenie.

Uczeni z Uniwersytetu Technologicznego Massachusetts zaskoczyli po raz kolejny. Tym razem zbudowali generator energii tak mały, że człowiek może go swobodnie połknąć. Mini-elektrownia trafia do żołądka, gdzie zaczyna produkować prąd z zawartego w nim kwasu solnego – donosi “Science Daily”.

Lekarze od dawna głowili się nad tym jak zasilać różne urządzenia umieszczane w człowieku, np. sensory mierzące rytm serca i ciśnienie, mikrokamery, a także czym napędzać mini-transportery zdolne do przenoszenia lekarstw w konkretne części ciała.

Próbowano stosować różne mini-baterie. Są one jednak nie tylko drogie, ale mogą też zaszkodzić organizmowi. W nowym mini-generatorze zastosowano więc ogniwo galwaniczne pracujące na “surowcach naturalnych”, czyli właśnie na kwasie solnym solnym, którego w żołądku nie brakuje.


Jest go wystarczająco dużo, żeby generator bez problemu zasilał np. sensor mierzący temperaturę przez kilka dni, co potwierdzono eksperymentalnie. Dodatkowo mikroskopijne urządzenie na bieżąco przekazywało różne dane z żołądka przez bezprzewodową sieć Wi-Fi bezpośrednio do komputera.

Teraz uczeni zamierzają pójść dalej – w dosłownym znaczeniu – i zbudować generator, który będzie pracował także w jelicie cienkim. To prawdziwe wyzwanie, gdyż kwasu solnego tam praktycznie nie ma i obecny generator jest tam w stanie wytwarzać tylko 1 proc. tej energii, którą produkuje w żołądku.

Na razie zastosowano technologię, w której generator najpierw ładuje się w żołądku, a następnie jedzie do jelita i tam “ciągnie na rezerwie”. Równocześnie technicy starają się jeszcze bardziej zminiaturyzować generator, tak aby mógł zasilać na raz kilka sensorów.


Obecny prototyp ma długość 40 mm i średnicę 12 mm. Nowy model będzie trzy razy mniejszy i mimo to będzie miał większą moc. Uczeni oceniają, że pozwoli on m.in. na wdrożenie nowoczesnych metod leczenia nowotworów.

Czytaj także: Kwicząca hybryda! Genetycy skrzyżowali człowieka ze świnią (FOTO)

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow