Sondaż: większość ludzi w Europie NIE CHCE islamskich imigrantów! Polacy najbardziej

By Dział: Społeczeństwo | 8 lutego 2017

Po raz pierwszy przeciwnicy imigracji są w tak zdecydowanej większości.

Ponad 55 proc. obywateli dziesięciu państw Europy opowiedziało się za wstrzymaniem dalszej imigracji z krajów muzułmańskich – wynika z sondażu Królewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Chatham House w Londynie. Przeciwko wstrzymaniu imigracji było tylko 20 proc., a 25 proc. nie miało opinii na ten temat.

Badaniem objęto 10.195 mieszkańców Polski, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii i Węgier. Okazało się, że we wszystkich tych krajach zwolenników wstrzymania islamskiej imigracji jest zdecydowanie więcej niż przeciwników takiej decyzji.

Najwyższy wskaźnik antyimigranckich opinii odnotowano w Polsce (71 proc.), Austrii (65 proc.), Belgii (64 proc.) i Francji (61 proc.). Pewnie równie wysoki byłby on w Czechach i na Słowacji, ale w tych państwach nie przeprowadzono sondażu.


Natomiast najwięcej przeciwników wstrzymania imigracji było w Hiszpanii (32 proc.) oraz w Wielkiej Brytanii i we Włoszech (po 23 proc.), choć i tam było ich zdecydowanie mniej niż zwolenników jej wstrzymania.

W Polsce było nie tylko najwięcej przeciwników dalszej imigracji, ale też najmniej jej zwolenników – tylko 9 proc. Autorzy badania zwracają uwagę, że Polacy są krajem o najbardziej antyimigranckich poglądach, pomimo że w naszym kraju nie miał miejsca żaden zamach terrorystyczny.


Wśród zwolenników natychmiastowego wstrzymania imigracji islamskiej są częściej ludzie po 40-tce, trochę częściej mężczyźni niż kobiety i raczej ludzie mniej wykształceni, ze wsi i z małych miast. Różnice procentowe między tymi grupami nie są jednak duże – na ogół zaledwie kilkupunktowe.


Wyniki tego sondażu pokrywają się zresztą częściowo z wcześniejszym badaniem Pew Research Center z połowy ubiegłego roku, kiedy to respondentów pytano, co sądzą o przebywaniu muzułmanów w ich krajach. Najbardziej negatywny stosunek mieli do tego Węgrzy (72 proc.), Włosi (69 proc.), Polacy (66 proc.) i Grecy (65 proc.).

Eksperci sądzą jednak, że od tamtego czasu odsetek osób niechętnych przebywaniu muzułmanów w europejskich państwach wzrósł.

Czytaj także: Lawina ruszyła! Szwedzcy policjanci ujawniają „Kod 291: zatajać zbrodnie imigrantów”

Reporters.pl

Czytane w tym tygodniu

Sorry. No data so far.

To dziś jest na TOP-ie!

To najczęściej czytacie!

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow