Wieżę Eiffla otoczą szklaną ścianą!

By Dział: Ciekawostki Przestępczość i Terror | 9 lutego 2017

Najsłynniejsza budowla świata w Paryżu już wkrótce zostanie na stałe “zapakowana” w szklany kokon. Po co?

Jak donosi “Le Parisien”, władze francuskiej stolicy podjęły taką decyzję nie tylko wobec Wieży Eiffla, ale także wobec innych najważniejszych turystycznych obiektów Paryża. Chodzi o to, żeby uchronić je przed atakami terrorystów.

Na razie wieżę otacza jedynie tymczasowe ogrodzenie. Już wkrótce zastąpi je 2,5-metrowej wysokości ściana z kuloodpornego szkła. Zabezpieczenie ma kosztować 20 mln euro.

Część francuskich polityków krytykuje jednak tę decyzję. Ich zdaniem, w ten sposób Wieża Eiffla zamieni się w “twierdzę”, co zeszpeci architektoniczny wygląd Paryża. Mer stolicy Jean-François Martins zapewnia jednak, że zatrudni do tego wybitnych architektów.


Władze zamierzają także całkowicie zreorganizować ruch wokół wieży. Nie będzie to proste biorąc pod uwagę, że co roku po bilety pozwalające wjechać na tę jedną z największych atrakcji turystycznych świata ustawia się 6 mln ludzi.

Terroryści wielokrotnie planowali atak na Wieżę Eiffla. W 2010 r. wyszedł na jaw ich plan, aby opanować wieżę, wziąć zakładników i zrzucać ich po jednym na dół. Z kolei w 2016 r. trzech aresztowanych terrorystów przyznało, że planowali dokonać wielkiej eksplozji u podstawy wieży, żeby ją przewrócić.

W czasie serii zamachów we Francji w 2015 r. Wieża Eiffla była wiele razy zamykana ze względów bezpieczeństwa. W dniu krwawego zamachu na bulwarze w Nicei w lipcu 2016 r. tak się niefortunnie złożyło, że dokładnie w tym samym momencie pod wieżą zapaliła się ciężarówka z materiałami pirotechnicznymi. Strażacy ugasili ogień, ale w pierwszej chwili myślano już, że to atak.


Czytaj także: Władze Czech do obywateli: sami zastrzelcie terrorystów!

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow