Akcja “Pojedynek”! Tłum zajął siedzibę rządu w Moskwie (FOTO)

By Dział: Społeczeństwo | 9 lutego 2017

Oburzeni ludzie odważyli się na desperacki krok.

Tego rosyjskie władze się nie spodziewały. Kilkusetosobowy tłum wtargnął do moskiewskiego Białego Domu i zajął jego parter – donoszą rosyjskie agencje. Protestujący żądają aby przyszli do nich minister finansów Anton Siłuanow i szefowa Banku Centralnego Elwira Nabiullina.

Wśród uczestników protestu przeważają niewypłacalni kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacić zaciągniętych pożyczek walutowych. Żądają oni, aby władze przeliczyły im walutowe kredyty na ruble po kursie, który obowiązywał w momencie zawierania umów.

“Pozostaniemy w Białym Domu zanim do nas nie przyjdą” – ostrzega jedna z kobiet zajmujących budynek rządu Irina Osti. Akcja odbywa się pod hasłem “Pojedynek” – poinformował Ogólnorosyjski Ruch Walutowych Kredytobiorców, który ją zorganizował. Jako jej symbol protestujący rzucili na biurko przy wejściu rękawice.


protest_Rosja1

Ludzie mówią, że do tak desperackiego działania, w warunkach rosyjskich niemal nie do pomyślenia, zmusił ich “infantylizm i lenistwo Ministerstwa Finansów i Banku Centralnego”, które od dwóch lat ignorują społeczną katastrofę, do której doprowadziły ludzi niespłacalne kredyty.

Obecnie na parterze budynku rządu koczuje ok. 60 osób, a łącznie z tymi na zewnątrz jest ich ok. 300 – poinformowała aktywistka protestu Oksana Moskowskaja. Policja ściągnęła pod budynek ponad 100 funkcjonariuszy i 17 “suk” do przewożenia zatrzymanych, ale na razie nie używa siły.


Służba bezpieczeństwa zablokowała jednak wejście do budynku, w wyniku czego protestującym nie można dostarczyć jedzenia, ani wody. W związku z tym od kilkunastu godzin prowadzą oni faktycznie głodówkę. Aby urozmaicić sobie protest śpiewają różne “nieprawomyślne pieśni”.

protest_Rosja2

Tymczasem część protestujących przed budynkiem rządu ruszyła w kierunku wejścia do Dumy Państwowej. Niewykluczone, że spróbują wejść również tam. Grożą, że zablokują też ulicę przy Kremlu.

Dodajmy, że już w lutym ubiegłego roku rosyjscy dłużnicy wtargnęli już w ten sposób do moskiewskiej siedziby Raiffeisen Bank i zablokowali ulicę Nieglinną koło siedziby Banku Centralnego. W maju przynieśli do Ministerstwa Finansów w ramach protestu nagie manekiny z workami na głowach i pętlami na szyjach. Na jesieni raz po raz zajmowali siedziby kolejnych banków.

Czytaj także: Trump deportuje muzułmanów, a Putin… żydowskich rabinów! „Zagrozili bezpieczeństwu Rosji”

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow