Nauka poszła w las! Pionowe dżungle powstaną w miastach Chin i Europy. Koniec ze smogiem? (FOTO)

By Dział: Ciekawostki Nauka i Odkrycia W popularnych | 9 lutego 2017

Pomysł wręcz genialny?

W 5-milionowym chińskim Nankinie już za rok powstanie pierwszy w Azji pionowy las. Na to niesamowite rozwiązanie wpadł włoski architekt Stefano Boeri. Kompleks “Nanjing Towers” ma się składać z dwóch wieżowców – jednego o wysokości 200 m i drugiego niższego 110-metrowego.

pionowe_lasy_Chiny1

Zostanie w nich zasadzonych 1000 drzew i 2500 krzewów z 23-ch różnych lokalnych gatunków. W pionowych lasach będą się jednocześnie znajdować biura, muzea, tarasy widokowe, szkoła architektury terenów zielonych, a na dachu – basen i hotel Hyatt z 247-ma pokojami.


pionowe_lasy_Chiny2

Jednak nie to nie funkcja użytkowa jest podstawowym celem, dla którego chińskie władze postanowiły rozpocząć wznoszenie w centrach miast pionowych lasów. Chodzi przede wszystkim o dostarczanie tlenu zadymionym i ogarniętym wiecznym smogiem aglomeracjom. Same tylko “Wieże Nankinu” będą produkować dziennie 60 kg czystego tlenu.


pionowe_lasy_Mediolan


Nie jest to zresztą pierwsze miejsce, w którym Stefano Boeri wzniósł pionowe lasy. Wcześniej dwie wieże Bosco Verticale powstały już – choć nie w tak ogromnej skali – w Mediolanie, a są także planowane także w Lozannie w Szwajcarii i w Belgii.

Może się więc okazać, że już wkrótce centra wielkich miast na całym świecie będą wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie.

pionowe_lasy_Szwajcaria

Czytaj także: Tego jeszcze nie było! Dom z trasą narciarską! (FOTO)

Reporters.pl

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow