Pół tysiąca delfinów popełniło zbiorowe samobójstwo! (WIDEO)

By Dział: Katastrofy | 10 lutego 2017

Setki delfinowatych grindwali rzuciły się na brzeg w zbiorowym akcie samobójstwa w rejonie Przylądka Pożegnania w nowozelandzkiej zatoce Golden Bay.

Ciała znaleziono na wybrzeżu w piątek rano. Łącznie naliczono ich już 416, ale grindwali może być więcej. Leżały ma przestrzeni kilkuset metrów, zarówno dorosłe, jak i dzieci, jedne zaryte w mule, inne ze sterczącymi do góry płetwami ogonowymi.

Ludzie rzucili się na ratunek, ale było już o wiele za późno – większość ssaków była martwa. Wolontariusze i pracownicy lokalnego Departamentu Ochrony Przyrody zaczęli natychmiast polewać nieliczne ocalałe grindwale wodą z wiader i okrywać mokrymi prześcieradłami, żeby podtrzymać je przy życiu, a następnie z trudem zaczęli ściągać je z powrotem do morza.

Ssaki po chwili próbowały jednak znowu wpłynąć na brzeg. Ludzie utworzyli więc w wodzie żywy łańcuch, aby nie dopuścić zwierząt do lądu i powstrzymać przed samobójstwem. Na szczęście nastąpił przypływ i po pewnym czasie grindwale odpłynęły.


Udało się uratować ok. 50 ssaków, ale wolontariusze mówią, że były w kiepskim stanie i nie wiadomo, czy przeżyją. Na brzegu zostało jeszcze kilkanaście żywych grindwali, których nie udało się ściągnąć do wody, gdyż wraz z nadejściem nocy akcję trzeba było przerwać ze względów bezpieczeństwa. Jutro wolontariusze wrócą, ale boją się, że delfinowate nocy nie przeżyją.

Przylądek Pożegnania to miejsce bardzo smutne. To właśnie tu wieloryby i delfiny zwykły co roku popełniać samobójstwa. Jednak tegoroczna śmierć aż 400 grindwali na raz przeraża swoją skalą. Gorzej było tylko w roku 1918, kiedy samobójstwo popełniło 1000 grindwali.

Uczeni do dziś nie potrafią wyjaśnić, co zmusza wieloryby i delfinowate do takich desperackich czynów. Jedna z teorii mówi, że kiedy jakiś ssak znajdzie się w niebezpieczeństwie, wysyła sygnał ratunkowy do swoich towarzyszy, którzy masowo spieszą mu na ratunek. Jeśli okazuje się, że np. wieloryba wyrzuciło na brzeg – pozostałe też się tam rzucają.


Czytaj także: Festiwal psiego mięsa w Chinach. Torturowane lepiej smakują… (FOTO 18+)

Reporters.pl 

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow