Ukraina wprowadzi stan wyjątkowy? Węgla zostało na 2 tygodnie

Ukraińska gospodarka znalazła się nad przepaścią.

Premier Ukrainy Wołodymyr Grojsman zwołał na poniedziałek posiedzenie Sztabu Energetycznego, który rozważy wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego w związku z brakiem węgla. Szef rządu poinformował, że Sztab ten musi także opracować plan rotacyjnego odłączania ogrzewania i pracy zakładów przemysłowych, aby uniknąć całkowitej katastrofy energetycznej.

“Rozpatrzymy kwestię wprowadzenia stanu wyjątkowego w energetyce” – przyznał Grojsman i uzasadnił to koniecznością ratowania strategicznych rezerw węgla biorąc pod uwagę, że obecnie przypada szczyt sezonu grzewczego.

“Rozumiecie, że jeśli mamy zapas na dwa tygodnie, to nie możemy go spalić teraz, żeby za dwa tygodnie wpaść w całkowity kryzys. Nie możemy dopuścić do obniżenia krytycznego poziomu rezerw węgla” – ostrzega ukraiński premier.


Tymczasem zapasy te wyczerpują się z powodu trwającej już trzeci tydzień blokady torów kolejowych, którymi węgiel jest dostarczany na Ukrainę z kopalń na kontrolowanych przez separatystów terytoriach Donbasu.

Blokady torów kolejowych i dróg ustanowili weterani ukraińskiej armii, którzy wrócili z wojny. Protestują w ten sposób przeciwko utrzymywaniu jakichkolwiek kontaktów gospodarczych i handlowych z separatystami, które nazywają “handlem na krwi”.

Blokujący są uzbrojeni. Przy torach i drogach ustawili liczne namioty. Na drogach utworzyły się długie kolejki samochodów, a na torach – składów z węglem. Co pewien czas dochodzi do przepychanek z kierowcami i policją.


5 dni temu ukraińskie służby częściowo przerwały te blokady, używając przeciwko weteranom siły, ale wkrótce pojawiły się nowe. Strategiczne znaczenie ma m.in. blokada torów w rejonie Bachmutu. Jej uczestnicy nie zamierzają jej przerwać, a popiera ich część radykalnie nastawionych deputowanych.

Dodajmy, że z 24 mln ton węgla, które zużywa obecnie ukraińska gospodarka i energetyka, ponad 9 mln, czyli prawie 40 proc. wydobywanych jest na terytoriach separatystycznych republik DNR i LNR.

Ukraiński rząd rozważał już ostatnio sprowadzanie węgla z RPA i Stanów Zjednoczonych, ale obecnie premier Grojsman przyznał, że “nie ma alternatywy dla dostaw z Donbasu i kontynuowanie blokad doprowadzi do wyłączeń prądu i ogrzewania na całej Ukrainie”.

Czytaj także: Skąd separatyści mają 700 czołgów? „Na pewno nie z Rosji”

Reporters.pl

Powiązane artykuły

Obserwuj tę stronę
FollowFollowFollow